Zaburzenia nerwicowe to bardzo szeroka grupa zaburzeń o podłożu psychicznym z bardzo zróżnicowaną symptomatyką. Nerwice takie nazywa się również neurozami. Nerwice powodują powstawanie nie tylko nieprzyjemnych doznań psychicznych, ale również czysto fizycznych, prowadząc nawet do pewnych dysfunkcji narządów i powstawania odpowiedzi patologicznych ze strony organizmu.
Co to jest nerwica serca?
Jakie są objawy nerwicy serca?
Nerwice wegetatywne: czym są?
Nerwice wegetatywne łączą to, co psychiczne, z tym co fizyczne. Objawy psychiczne powodują powstawanie różnego rodzaju bólu czy dyskomfortu, natomiast objawy fizyczne jeszcze bardziej wzmagają odczuwany strach i lęk nerwicowy.
Nerwicę wegetatywną diagnozuje się w przypadku nieustępowania objawów w ciągu kilku miesięcy lub najwyżej pół roku.
Nerwica i jej wpływ na serce
Jedną z nerwic wegetatywnych jest właśnie nerwica serca. To odmiana nerwicy lękowej, która powoduje, poprzez odczuwanie niekomfortowych emocji, powstawanie objawów ze strony układu sercowego. Powoduje ją nadmierny stres i swoiste „przeciążenie” ASN, czyli Autonomicznego Układu Nerwowego. Nerwica sercowa może być wywołana również przez traumatyczne przeżycie, ciężką sytuację życiową czy materialną.
Chorzy odczuwają bóle serca, kołatanie serca, przyspieszony puls, poty oraz innego rodzaju bóle występujące w obrębie klatki piersiowej. Są przy tym przekonani o występowaniu niezdiagnozowanej jeszcze choroby somatycznej.
Częściej chorują kobiety, aniżeli mężczyźni. Objawy u obu płci są jednak bardzo podobne. Nie stwierdzono szczególnego wieku, w którym nerwica tego typu mogłaby rozwijać się szybciej i częściej. Może dotyczyć osób w każdym wieku.
Bóle serca i objawy somatyczne: wgląd w chorobę
W przypadku nerwicy serca czy innych nerwic z grupy wegetatywnych chory zdaje sobie sprawę z braku podstaw powstawania objawów somatycznych. Ból serca, kołatanie i inne objawy nerwicy sercowej są jednak tak silnym przeżyciem, że osąd ten może zostać zaburzony. Bóle serca zawsze wzmagają w człowieku nieuzasadniony lęk, co w przypadku nerwicy ma jeszcze większy zasięg i przeinacza się w tzw. błędne koło nerwicowe.
Błędne koło nerwicowe polega na tym, że chory odczuwając silny lęk wzmaga i indukuje bóle somatyczne. Odczuwając bóle somatyczne zwiększa również poziom swojego lęku. Zwiększony lęk ponownie działa na ciało… Objawy te zataczają koło ciągle się potęgując.
Leczenie nerwicy serca i nerwic wegetatywnych
Najważniejsza w przypadku leczenia nerwicy jest psychoterapia. Odpowiednio przeprowadzona pomaga usunąć źródło cierpienia i bólu, również tego fizycznego. To bowiem emocje, nieuzasadniony lęk, nerwicowy strach doprowadzają do powstawania objawów czysto fizycznych. Doświadczony terapeuta uzupełni wiedzę chorego na temat własnej choroby, pozwoli uzmysłowić mu jego problemy wewnętrzne, które doprowadzają do lęku oraz, co najważniejsze nauczy chorego walczyć z lękiem i pomoże w ustabilizowaniu nastroju.
Pomocna jest również farmakoterapia. W leczeniu nerwicy używa się leków przeciwdepresyjnych, które dają całkiem dobre rezultaty w leczeniu.
Co o tym sądzisz?