Nerwica to zaburzenie psychiczne, które dotyka wielu osób w wieku młodym i średnim – od 25 do 45 lat. Nerwica powoduje, że odczuwalne są irracjonalne stany lękowe, jednak nie mają one wpływu na zaburzenia rzeczywistości. Nerwicy nie towarzyszą urojenia ani omamy. Zaburzenia nerwicowe trzeba leczyć, bez zastosowania odpowiedniej psychoterapii pacjent może się męczyć z tą chorobą przez długie lata.
Jak rodzą się zaburzenia nerwicowe?
Specjaliści nie mają pewności co do przyczyn zaburzeń nerwicowych. Przyjmuje się, że na nerwicę zapadają osoby z predyspozycjami czyli obciążone genetycznie, osoby słabe psychiczne, nadwrażliwe, osoby, które przeżyły traumę lub mają uraz psychiczny.
Nerwica się ujawnia gdy organizm nie radzi sobie ze stresem, który z czasem prowadzi do urazu psychicznego. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze stres prowadzi do urazu i nerwicy. Duży wpływ mają na to cechy osobowości danej osoby, jej odporność na sytuacje stresowe. Często układ nerwowy radzi sobie z takimi problemami jak stres i przemęczenie. Czasem jednak mogą oddziaływać na tworzenie się zaburzeń psychicznych.
Objawy nerwicy
Zdrowa osoba w sytuacji lęki i stresu może nie zdawać sobie sprawy z tego, że miewa symptomy nerwicy. W przypadku zaburzeń psychicznych takie objawy się nasilają i negatywnie wpływają na normalne funkcjonowanie. Zaburzenia pojawiają się w sferze emocjonalnej, wpływają na zachowanie, postrzeganie rzeczywistości. Są to najczęściej nadmierne reakcje na stres, które w duży sposób upośledzają życie. Niestety w przypadku nerwicy nie da się wychwycić patologicznych zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Brak widocznego podłoża oznacza, że organizm nie jest w żadnym stopniu „uszkodzony” przez nerwicę. Dlatego ciężko jest uchwycić tę chorobę. Diagnoza polega na dokładnym wywiadzie przeprowadzonym z pacjentem i opisie przez niego wszystkich objawów. Ważne jest rozpoznanie czy przedstawione przez pacjenta objawy nie mają związku z chorobami somatycznymi, których mogą też powodować zaburzenia lękowe.
Co to jest nerwica?
Jakie są objawy nerwicy?
Diagnostyka i leczenie nerwicy
Diagnostyka nerwicy polega na obserwowaniu fizycznych i psychicznych symptomów. Jeśli zostają one uznane za objawy o podłożu nerwicowym, muszą zostać spełnione dwa warunki:
- u pacjenta nie można odnaleźć przyczyn fizycznych,
- u pacjenta widoczne są objawy psychiczne.
Nerwicę zazwyczaj leczy się za pomocą psychoterapii. Chora osoba musi uświadomić sobie przyczyny swoich zachowań. Musi też otwarcie mówić o swoich lękach. W ten sposób jest duża szansa na rozwiązanie jego wewnętrznych konfliktów, które powodują zaburzenia lękowe. Jeśli terapia nie przynosi skutków, stosuje się wówczas kurację farmakologiczną poprzez podawanie leków antydepresyjnych i przeciwlękowych.
Co o tym sądzisz?