Łysienie jest niepożądaną dolegliwością, z którą zdecydowana większość borykających się osób nie wie, jak postępować. Przypadłość jest dodatkowo dotkliwa, gdy występuje u płci pięknej, u której włosy przyjęło się uważać za nieodzowną składową pań.
Codzienna utrata włosów do 100 spotyka każdą z nas, jednakże gdy zauważamy, że na grzebieniu zostaje ich więcej, szczególnie poza okresem przesilenia wiosennego, powinnyśmy jak najszybciej szukać ratunku w diecie i suplementach, które umożliwią odzyskanie dobrej kondycji po zimie.
Co to jest łysienie?
Co to jest łysienie łojotokowe?
Co stoi za kobiecym łysieniem?
Niski poziom estrogenów, m.in. występujący przejściowo wskutek rezygnacji ze środków hormonalnej antykoncepcji, albo po urodzeniu dziecka, prowadzi do osłabienia włosów, które w konsekwencji wypadają. Zwykle wzmacniająco działają na nasze włosy tabletki antykoncepcyjne i ciąża, gdyż wzrasta wtedy poziom estrogenów.
Stosując drakońskie diety same narażamy się na problem łysienia. Poza niedoborem na kaloryczne zapotrzebowanie organizmu, brak nam także witamin i minerałów, niezbędnych byśmy mogły cieszyć się pięknymi włosami. Najbardziej zgubne dla ich kondycji są niedostatki cynku, żelaza czy selenu. Zastanów się, czy nie warto zwrócić się po radę do dietetyka, który ułoży zrównoważony plan odchudzania.
W okresie łysienia powinnaś się powstrzymać od koloryzacji farbami, prostowania włosów, trwałej ondulacji czy regularnego obciążania ich lakierem. Staraj się ograniczyć mikrouszkodzenia wynikające ze spinania włosów w ciasny kucyk, bądź też zbyt mocny kok.
Rodzaje kobiecego łysienia
Łysienie androgenowe nie należy do najczęstszych, jednak w okresie pomenopauzalnym wzrasta odsetek pań cierpiących na ten typ łysienia. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest wzrost androgenów. Łysienie androgenowe charakteryzują zakola nad czołem, a także przy czubku głowy. Jeśli łysienie typu męskiego wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi, to u kobiet rozwija się już na wcześniejszym etapie życia. Zaradzić, a przynajmniej ograniczyć problem może stosowana doustnie antykoncepcja, jednakże należy skonsultować to rozwiązanie z lekarzem.
Łysienie łojotokowe może obejmować wszystkich bez względu na płeć, przytrafia się także w dziecięcym wieku. Współwystępuje z dużą produkcją łoju oraz łupieżem tłustym, dla którego charakterystyczne są gęsto rozlokowane żółte łuski. W momencie, gdy odrywają się one od powierzchni głowy, tracimy z nimi włosy, które bywają sklejone do kilkudziesięciu sztuk razem. Łysienie łojotokowe zwykle ma związek z infekcją grzybiczą, zatem zaleca się sięgać po środki przeciwgrzybicze.
Co o tym sądzisz?