45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niebezpieczna i nieprzyjemna przypadłość: hemoroidy... 7 sposobów na domowe leczenie!

Niebezpieczna i nieprzyjemna przypadłość: hemoroidy... 7 sposobów na domowe leczenie!Niebezpieczna i nieprzyjemna przypadłość: hemoroidy... 7 sposobów na domowe leczenie!

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze występują u osób dorosłych stosunkowo dość często. Jest to dobrze poznana i często opisywana choroba. Z powodu swoich własności wielu pacjentów bardzo późno zgłasza się do lekarza, z powodu odczuwanego wstydu związanego z tym schorzeniem. Niemniej, wizyta u lekarza jest zalecana. Każdy specjalista podchodzi do swojej pracy w sposób zawodowy, wstyd należy odłożyć na bok!

  • Co to są hemoroidy?

  • Jakie są rodzaje hemoroidów?

Rodzaje hemoroidów

Wyróżnia się hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne charakteryzują się bolesnością, pojawianiem się wokół odbytu zewnętrznych guzków, które również w niewielkim stopniu mogą krwawić. Pielęgnacja skóry w tych miejscach musi być priorytetem dla osoby chorej, aby nie dopuścić do zakażenia i rozprzestrzeniania się choroby.

Hemoroidy wewnętrzne dają najczęściej jeden najbardziej widoczny objaw: krwawienie.  Krwawienia te zazwyczaj są niewielkie, bardzo rzadko występują takie, które mogłyby zagrozić zdrowiu lub życiu. Niemniej jednak każde krwawienie wiąże się z ryzykiem zakażenia – osoby chore powinny w szczególny sposób dbać o swoją higienę.

Domowe sposoby na hemoroidy. Jak w 7 krokach zmniejszyć dolegliwości?

  1. Po pierwszej spożywaj duże ilości wody, najlepiej nawet do 2 litrów dziennie. Pozwoli to na lepsze funkcjonowanie układu trawiennego i wydalniczego, dzięki temu niedogodności związane z hemoroidami powinny się zmniejszyć.
  2. Podczas choroby spożywaj zwiększone ilości błonnika, który też usprawnia funkcje układu trawienno-wydalniczego. Jedz więcej zbóż, pełnoziarnistego pieczywa, świeżych owoców i warzyw.
  3. W przypadku choroby hemoroidalnej zalecany jest również odpowiedni odpoczynek. Nie przemęczaj się, nie nadwyrężaj mięśni. Uprawiaj jedynie lekką aktywność fizyczną, a do tego znajdź czas na odpoczynek dla ciała: od pracy, stresu i ciągłego ruchu.
  4. Osoby chore powinny stosować gorące relaksujące kąpiele z dodatkiem naparu z kory dębu. Można je wykonywać do paru razy dziennie. Łagodzi to objawy, niweluje ból, pieczenie i swędzenie w przypadku hemoroidów zewnętrznych.
  5. W aptece można zakupić również specjalne kremy, żele czy czopki pomagające w leczeniu hemoroidów. Spora część z tych leków sprzedawana jest bez recepty, więc można je stosować w domu bez przymusu wizyty u lekarza.
  6. W przypadku mocnego bólu czy uciążliwego swędzenie poleca się również przygotowywanie lodowych okładów, które na 5-10 minut przykłada się w zmienione chorobowo miejsce.
  7. Osoby chore powinny przy tym unikać potraw, które mogą powodować zaparcia sprzyjające krwawieniu z hemoroidów. Należy odłożyć na bok mocną herbatę oraz wszelkie słodycze zawierające w sobie czekoladę.
hemoroidy guzki krwawnicze ból tyłka

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach