Choć zazwyczaj nieprzyjemny zapach z ust jest skutkiem nieprawidłowej higieny, to przyczyny mogą tkwić również w chorobie zębów lub chorobach układu pokarmowego. Ten drugi rodzaj nieświeżego oddechu nazywa się halitozą.
Halitoza nie jest niczym lekkim i przyjemnym – osoby na nią cierpiące często wstydzą się swojego oddechu, a ich frustracja narasta. Choć halitozy nie kwalifikuje się jako choroby, to może stanowić jej objaw. Mało kto wie, że oprócz zaniedbania higieny jamy ustnej, które jest powszechnym powodem nieświeżego zapachu, przyczyną mogą być problemy laryngologiczne, rzadziej układu pokarmowego, zaś najczęściej układu oddechowego, do których należą:
Co to jest halitoza?
Jak radzić sobie z nieprzyjemnym oddechem?
- Zapalenie gardła,
- Grzybica układu oddechowego,
- Zapalenie bakteryjne migdałków,
- Zapalenie oskrzeli,
- Zapalenie zatok przynosowych,
- Gruźlicę,
- Anginę bakteryjną,
Wydzielina, która towarzyszy tym chorobom zalegając w drogach oddechowych, powoduje nieświeży oddech. Do zdecydowanie rzadziej odnotowywanych przyczyn należą choroby układu pokarmowego takie jak:
- Zapalenie błony śluzowej żołądka,
- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy,
- Nieżyt układu pokarmowego,
- Grzybica przewodu pokarmowego.
Jak radzić sobie z nieprzyjemnym oddechem?
Jeśli przyczyna tkwi wyłącznie w jamie ustnej i niewłaściwej higienie, należy wzbogacić zabiegi pielęgnacyjne w dokładniejsze lub dłuższe szczotkowanie zębów (przynajmniej 2-3 minuty, najlepiej 3 razy dziennie), stosowanie specjalnych płynów do płukania ust i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Na sklepowych półkach dostępne są również specjalne szczoteczki z częścią przeznaczoną do szczotkowania samego języka. Jeśli te zabiegi nie przyniosą skutku, należy udać się do dentysty na skontrolowanie, czy w jamie ustnej nie zachodzą jakieś poważniejsze zmiany, jak np. ubytki, stany zapalne dziąseł.
Jeśli przyczyną są choroby, poza samą walką ze schorzeniem jest rezygnacja z używek: całkowite rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu. Ważne jest również ograniczenie spożywania słodyczy, słodkich napojów, które sprzyjają rozwojowi bakterii w jamie ustnej.
Istnieją także domowe sposoby na odświeżenie oddechu:
- Stosuj specjalne dezodoranty do ust,
- Pij regularnie wodę w małych ilościach,
- Ssij tabletki, które zawierają cynk organiczny oraz pastylki z tymiankiem i mentolem,
- Płucz gardło szałwią lub rumiankiem,
- Jedz świeżą pietruszkę – zneutralizuje zapach,
- Używaj antybakteryjnych płynów do ust,
- Miej przy sobie paczkę bezcukrowych, odświeżających gum do ust.
Co o tym sądzisz?