Nietolerancja laktozy jest sporym problemem szczególnie u niemowląt i najmniejszych dzieci. Co jednak ciekawe, bardziej nietolerancyjni na laktozę stajemy się wraz z wiekiem. W jaki sposób rozpoznać to, czy dziecko nie toleruje laktozy? Jak szybko zdiagnozować chorobę?
Co to jest nietolerancja laktozy?
Jakie są objawy nietolerancji laktozy?
Dlaczego tak trudno rozpoznać nietolerancję laktozy?
Rodzicom często ciężko jest stwierdzić definitywną nietolerancję laktozy u swojego dziecka. Wynika to z tego, że schorzenie to naprawdę przypomina różnego typu choroby układu pokarmowego. Często objawy mylone są z objawami zespołu jelita drażliwego. Pełną diagnozę nietolerancji laktozy powinien postawić lekarz, ponieważ łatwo w tej kwestii się pomylić.
Najpopularniejsze objawy nietolerancji laktozy!
- Częste bóle brzucha. Uskarżanie się na bolesność brzucha i podbrzusza
- Występujące u dzieci kolki
- Częsty płacz spowodowany kolkami lub bólem, bez innych widocznych przyczyn – u najmłodszych dzieci
- Często obserwowane wzdęcia brzucha i odgłosy „przelewania” w brzuchu
- Czasami zdarzają się wymioty, a dziecko czy dorosły mogą odczuwać nudności
- Częste oddawanie gazów w ciągu dnia
- Biegunka i charakterystyczny wygląd oraz zapach stolca
Spożywanie laktozy a objawy
Oczywiście powyższe objawy pojawiają się tylko w przypadku spożycia laktozy. W innym przypadku osoba z nietolerancją laktozy trawi pokarmy w normalny sposób, a powyższe objawy nie występują. Łatwo więc zrobić w domu krótki test – jeśli objawy wystąpią po spożyciu laktozy, możemy mieć pewność, że przyczyną tego jest nietolerancja laktozy.
Należy również pamiętać, że im więcej spożytej laktozy, tym objawy stają się bardziej nasilone. Pierwsze objawy nietolerancji wystąpią najprawdopodobniej dopiero po kilku lub kilkunastu godzinach po spożyciu laktozy.
Alergia na mleko a nietolerancja laktozy
Są to dwa różnego rodzaju schorzenia. Alergią na mleko nie nazywa się nietolerancji laktozy, ponieważ alergia powstaje poprzez nieprawidłowe funkcje i działanie układu odpornościowego. Alergia na mleko, co trzeba dodać, powstaje w wyniku reakcji organizmu na białka mleka.
Różnice między alergią na mleko a nietolerancją laktozy:
- Pierwsze objawy alergii na mleko pojawiają się zaraz po spożyciu mleka
- Pierwsze objawy nietolerancji laktozy pojawiają się dopiero po kilkunastu godzinach od spożycia laktozy
- Najbardziej przewidywalnym objawem alergii na mleko jest wystąpienie pokrzywki na skórze chorego – są to więc całkiem inne objawy, niż te występujące przy nietolerancji laktozy (wymienione powyżej)
Co o tym sądzisz?