45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Nietypowe ułożenie dziecka przed porodem...

Nietypowe ułożenie dziecka przed porodem...Nietypowe ułożenie dziecka przed porodem...

Co dwudziesta z nas usłyszy przed porodem, że dziecko jest w pozycji pośladkowej. Stwierdzenie to rzuca cień strachu, niepewności. Wszystko było dotąd idealnie, bez komplikacji, wyprawka spakowana na wiele tygodni wcześniej.

Teoretycznie pomiędzy 32 a 38 tygodniem ciąży dziecko powinno obrać pozycję, w której zaczeka do dnia narodzin. Czasem jednak maluszek zwleka do ostatnich dni przed porodem. Pozycja, którą przyjmie ma niebotyczny wpływ na przebieg porodu, przesądzający o cesarce lub porodzie naturalnym.

  • Kiedy wykonuje się cesarkę?

  • Jakie są przyczyny nieprawidłowego ułożenia dziecka?

Co prowokuje nieprawidłowe ułożenie dziecka?

Trudno ustalić wszelkie przesłanki, które skutkują nietypową pozycją dzieci przed porodem. Wśród dobrze znanych przyczyn wymienić można:

  • Poród przed terminem – co trzeci noworodek przyjmujący przed porodem położenie miednicowe, to wcześniak.
  • Ciąża bliźniacza.
  • Wąska miednica, wraz z niewielką ruchliwością dziecka.
  • Wady rozwojowe – jak np. wodogłowie, które utrudnia objęcie przez dziecko położenia główkowego.
  • Macica – przeważa małowodzie i wiotkość macicy, uniemożliwiające samoistny obrót płodu

Mały akrobata

Większość z nas nie musi obawiać się tego typu akrobacji. Poza ośmioma procentami dzieci, które się rodzą, większość wyczekuje przełomowego momentu główką w dół. Najrzadziej, bo w jednym procencie ciąż donoszonych, dzieci układają się w poprzek macicy – jest to tzw. położenie poprzeczne. W położeniu skośnym główka opiera się o talerz kości biodrowej mamy. Do najliczniejszych porodów zaliczają się podłużne miednicowe. Mają one miejsce, gdy w kierunku szyjki macicy skierowana jest miednica dziecka.

Nie tylko samo ułożenie ciałka potrafi nastręczyć trudności. Zdarza się, że dziecko układa stópki przy buzi, bądź kieruje do dołu obie stópki (położenie stópkowe zupełne) lub jedną (położenie stópkowe niezupełne).

Rozwiązaniem cesarka

Jeśli dziecko pozostaje w położeniu pośladkowym, jest wysoce prawdopodobne, że cesarskie cięcie będzie nieuniknione. Bardzo rzadko – 0,005 procent dzieci w tym ułożeniu rodzi się siłami natury. Zaleca się nie podejmować zbędnego narażania dziecka na niedotlenienie czy wypadnięcie pępowiny.

Z kolei 30-40 procent dzieci w położeniu miednicowym, pomimo prób porodu naturalnego, rodzi się właśnie przez cesarkę. O ile masz wąską miednicę lub dziecko waży powyżej 3,5 kg, cesarka przy niewłaściwym ułożeniu dziecka jest bezdyskusyjna.

Poród z obrotem

Obrót zewnętrzny porodu jest możliwy w 3/5 przypadków. Dokonuje się go około 37-38 tygodnia ciąży, a najpóźniej przed porodem. Pod kontrolą ultrasonografu, doświadczony lekarz przykłada dłonie do brzucha mamy by spróbować delikatnie obrócić maluszka. Niekiedy dzieci wracają do poprzedniego ułożenia. Lekarz prowadzący ciążę może zaangażować mamę w zmianę ułożenia i zalecić specjalne ćwiczenia do codziennego wykonywania, które pozwolą na zmianę pozycji.

ciąża poród nietypowe ułożenie dziecka położenie pośladkowe położenie miednicowe poród komplikacje komplikacje przy porodzie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach