45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Niezbędnik wiedzy o testach alergicznych

Niezbędnik wiedzy o testach alergicznychNiezbędnik wiedzy o testach alergicznych

Do testów alergicznych nie trzeba się specjalnie przygotować, jednak aby testy wyszły wiarygodnie powinno się pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Testy alergiczne wykonuje się w przypadku podejrzenia alergii. Pozwalają one ustalić, na jaki alergen pacjent jest uczulony oraz jak silne jest to uczulenie. Dzięki testom lekarz w sposób odpowiedni może dobrać leki, alergik zaś dowiaduje się przed jakimi substancjami powinien trzymać się jak najdalej.
Substancji uczulających jest na tyle dużo, że nie da się ich wszystkich przetestować w jednym badaniu (przeprowadzić kilka testów jednocześnie). Na podstawie wywiadu lekarskiego, alergolog decyduje jakie alergeny powinny znaleźć się w konkretnym teście i jakiego rodzaju powinien to być test.

  • Jak wygląda test na alergię?

  • Jakie są testy alergiczne?

Testy skórne – standardowe badanie

Jest to podstawowa metoda, która określa, na co pacjent jest uczulony. Dotyczy to zarówno podejrzenia alergii wziewnej, jak i pokarmowej. Najczęściej stosuje się testy punktowe.
Przed testem należy pamiętać o odstawieniu na co najmniej tydzień leków odczulających, które mogą zaburzyć jego wyniki. Na okolicę skóry, na której będą wykonywane testy nie można stosować żadnych maści i żelów.
Testy polegają na nałożeniu kropli roztworów zawierających różne alergeny na wewnętrzną stronę przedramienia (każda kropla to jeden alergen). Po wprowadzeniu alergenów specjalnym "lancetem" lub cienką igłą pod naskórek, pacjent czeka przez około pół godziny. Następnie lekarz ocenia powstałe bąble na skórze pod kątem wielkości i stopnia zaczerwienienia co ostatecznie daje pewność jaki czynnik powoduje uczulenie i jakie jest ono silne. Pacjent o wynikach dowiaduje się na miejscu i od razu również lekarz może rozpocząć leczenie.

W zależności od pacjenta, praktykuje się też innego rodzaju testy skórne takie jak naklejenie na plecy plastrów nasączonych alergenami (metodę punktową również stosuje się na plecach, wówczas gdy alergenów do badania jest więcej niż kilkanaście). Najczęściej plastry stosuje się u małych dzieci lub starszych dzieci, które panicznie boja się nakłóć i igieł. Plastry w żaden sposób nie są inwazyjne, ich minusem jest jednak ich noszenie przez 24 godziny. Dopiero po upływie tego czasu, lekarz może dokonać oceny wyników.
Możliwe jest też badanie metodą śródskórną – pacjentowi wstrzykiwane są niewielkie dawki alergenów bezpośrednio do skóry. Lekarz następnie ocenia ich natychmiastową lub opóźnioną reakcję (po upływie 24, 48 i 96 godzin). Metoda ta jest zatem o wiele bardziej czaso i pracochłonna lecz dokładniejsza.

Testy z krwi

Nie zawsze jednak jest możliwe wykonanie testów skórnych. W przypadku dzieci poniżej trzeciego roku życia, osób z chorobami skóry, oraz pacjentów, którzy z powodu bardzo silnej alergii muszą stale przyjmować leki przeciwhistaminowe wykonuje się specjalistyczne testy krwi. Polegają one na oznaczeniu przeciwciał IgE dla głównych alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych i zwierzęcych.

 

alergia pokarmowa alergia na pyłki testy alergiczne testy skórne testy z krwi

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach