45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Objawy i leczenie nerwicy serca

Objawy i leczenie nerwicy sercaObjawy i leczenie nerwicy serca

Nerwica serca jest jedną z chorób należących do grupy chorób somatycznych, których podłożem są czynniki psychologiczne. W tego typu nerwicach mamy do czynienia z zaburzeniem pracy serca o podłożu lękowym. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn należą zaburzenia stanu psychicznego, które powstają na tle niepowodzeń zawodowych czy osobistych. Nie są one wynikiem chorób serca ani układu krążenia. Występują one u osób, którym towarzyszy lęk, często nieuzasadniony, niezwiązany z żadną konkretną sytuacją.

  • Co to jest nerwica serca?

  • Jak leczyć nerwicę serca?

Wskutek trwałego, permanentnego stresu mogą występować zaburzenia systemu nerwowego objawiające się dolegliwościami sercowymi. Jest to związane z obniżeniem odporności psychicznej jednostki, co prowadzi w efekcie końcowym – do załamania nerwowego.

Nerwica serca jest zagadnieniem z pogranicza psychiatrii i psychologii. Jednak lekarzem który jako pierwszy wystawia diagnozę, jest to lekarz pierwszego kontaktu. Spowodowane jest to tym, że objawy nerwicy mają charakter somatyczny. Dlatego też należy wykluczyć wszelkie fizjologiczne oraz fizyczne podłoże dolegliwości. Wówczas dopiero można skierować chorego do psychoterapeuty, który pomoże w dalszej drodze leczenia.

Objawy nerwicy serca mogą być różnorodne o różnym stopniu natężenia. Do najczęstszych objawów choroby należą:

- bicie i kołatanie serca, którym towarzyszą bóle w klatce piersiowej, w okolicy serca

- ból w klatce piersiowej, szczególnie w okolicy przysercowej; w trakcie ataku możliwe jest osłabienie, zawroty głowy i wzrastający niepokój

- osłabienie

- niepokój psychiczny i ruchowy

- duszność polegająca na niemożności wzięcia pełnego oddechu

- wzmożona potliwość

- drżenie

-uczucie zimna

Leczenie

W przypadku zdiagnozowanej nerwicy serca, należy rozpocząć psychoterapię. W psychice człowieka leży przyczyna nerwicy serca, dlatego też należy odnaleźć źródło problemu w psychice chorego. W innym przypadku, poprawa stanu zdrowia nie jest możliwa. Skuteczna terapia może potrwać nawet kilka miesięcy. Jednak jest ona niezbędna w zwalczeniu przyczyn leżących u podstawy nerwicy. Psychoterapia powinna być dostosowana indywidualnie do potrzeb chorego. Istotnym czynnikiem jest usunięcie szkodliwych czynników środowiskowych. Terapii powinien towarzyszyć unormowany tryb życia opierający się na odpowiedniej ilości snu oraz aktywności fizycznej. Warto jednocześnie ograniczyć używki w życiu codziennym oraz stres towarzyszący codziennym zajęciom. Życie w pośpiechu zdecydowanie negatywnie wpływa na kondycję systemu nerwowego.

Dodatkowo w zapobieganiu atakom warto wspomóc się dietą bogatą w witaminy z grupy B, D, w magnez, sód oraz potas. Nerwica lękowa nie jest w sposób bezpośredni chorobą śmiertelną. W przypadku jednak, gdy nie będzie ona leczona, może doprowadzić do poważnych, zdrowotnych dolegliwości. Jednocześnie, w przypadku gdy nerwica powoduje nasilone występowanie objawów, należy wspomóc terapię lekami przeciwlękowymi oraz uspokajającymi.

 

Komentarze
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Maciej
Ocena:
Ja chodzę do psychologa, bo mam kłopoty z pracą serca na tle nerwowym i próbujemy to na terapii wyleczyć.
Odpowiedź
Dodano: 22 Maj 2016
Autor: Gosia
Ocena:
Zawsze, jak moja ciotka powtarzała, że ma nerwicę serca uważałam, że trochę wyolbrzymia, ale teraz wydaje mi się, że może ma rację.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach