Zdolność męskiej prokreacji zaczyna zmniejszać się po 35. roku życia, jednak u wielu mężczyzn szanse na poczęcie dziecka możliwe są nawet w wieku 70 lat. Wszystko zależy od przebytych chorób, zabiegów, a także od tego jak dbamy o swój organizm na co dzień.
Statystyki podają, iż blisko co trzeci mężczyzna dotknięty jest obniżoną płodnością, a zupełnie bezpłodnych jest przynajmniej dwóch mężczyzn na stu.
Co powoduje niepłodność u mężczyzn?
Jakie są metody leczenie niepłodności?
5 wrogów męskiej płodności
- Warunki środowiskowe
Niektórych zagrożeń męskiej płodności trudno jest uniknąć, ponieważ nie zależą one bezpośrednio od nas. Wśród nich znajdują się stosowane w okolicy naszego zamieszkania pestycydy, które magazynowane są, zarówno w wodzie, jak i w powietrzu, bądź silne zanieczyszczenie środowiska.
- Nie przegrzewaj okoli intymnych
Wielogodzinne przechowywanie telefonu komórkowego w kieszeni spodni sprzyja przegrzaniu miejsc intymnych (a w konsekwencji plemników), w równym stopniu, co laptop pozostający kilka godzin dziennie na kolanach. Na osłabienie plemników sprzyja również noszenie bielizny ze sztucznych i zbyt ciasno przylegających materiałów.
- Nie szarżuj z treningiem!
Niektóre ze sterydów stosowane z przesadą mogą doprowadzić do zmniejszenia wielkości jąder. W trosce o jakość nasienia kolarze powinni zadbać o to by siodełko nie było zbyt twarde.
- Papierosy winne mutacjom
Lekarze są zgodni, iż dym tytoniowy często prowadzi do skrócenia czasu utrzymania wzwodu, także u panów, którzy przestrzegają zasad zbilansowanej diety. W konsekwencji tytoniowego nałogu maleje ruchliwość plemników, a także niewykluczone są wady wrodzone u dziecka.
- Uwaga na przebyte choroby!
Infekcje wirusowe i bakteryjne mogą niekorzystnie, aczkolwiek chwilowo ograniczyć potencjał męskiego nasienia. Natomiast zarażenie świnką w latach, gdy minął już okres dojrzewania bywa brzemienne w skutkach. Jeszcze poważniejsze konsekwencje może przynieść rzeżączka czy gruźlica, gdyż grożą zupełnym zahamowaniem czynności jąder. Cukrzyca i rozmaite leki, podobnie jak zabiegi z zakresu urologii, niekiedy osłabiają męską płodność lub skutkują tzw. „wstecznym wytryskiem”, który cofany jest do pęcherza moczowego.
Diagnostyka i leczenie niepłodności
Podczas badań nasienia pobranego w ciągu kilku dni od miłości cielesnej, pozwala stwierdzić chorobę autoimmunizacyjną, która polega na niszczeniu przez męski organizm plemników i stany zapalne występujące w męskich narządach płciowych. Przyczyną ograniczonej płodności może być również oligozoospermia (niski poziom plemników w spermie), teratozoospermia (nieprawidłowa budowa), aspermia (brak ejakulatu), azoospermia (zanik plemników w ejakulacie) oraz astenozoospermia (związana z niedostateczną ruchliwością plemników).
O ile płodność jest zachwiana w związku z zaburzeniami erekcji, hormonalnymi czy odpornościowymi, zalecane są medykamenty i zdrowszy styl życia, parę miesięcy takiej terapii wystarczy by wróciła do normy. Po zdiagnozowaniu niedrożności nasieniowodów, bądź żylaków powrózka nasiennego, potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Doprowadzenie plemników do macicy przy użyciu strzykawki, czyli tzw. inseminację stosuje się przy zaniżonej ilości lub ruchliwości plemników.
Co o tym sądzisz?