Prawdopodobnie 10 milionów naszego społeczeństwa zmaga się z żylakami, które przejawiają się poprzez ból, odczucie ciężkości i pulsowania, obrzęk. Najczęściej dolegliwość rozwija się u kobiet. Konsekwencją nieleczenia mogą być zapalenia żył głębokich, niewydolność żylna, a nawet zgon spowodowany zatorem żylnym.
Co wywołuje zator żylny?
Jak przeciwdziałać zatorom żylnym?
O ile serce pracuje sprawnie przy wspomaganiu układem żylnym i skurczami mięśni nóg, odpływ krwi z narządów powinien przebiegać bez zastrzeżeń. Jednakże w wyniku osłabienia funkcji zastawek oraz spadku napięcia w ścianach naczyń żylnych, następuje zastój krwi. Niekiedy w rozwoju żylaków pośredniczy wywołana zakrzepicą niedrożność naczyń krwionośnych, bądź występujący ucisk na żyły.
Czynniki ryzyka
Na powstawanie żylaków ogromny wpływ mają także:
- dziedziczenie po rodzicach skłonności do powstawania żylaków,
- zaawansowany wiek (zwiększa prawdopodobieństwo),
- płeć (kobiety zmagają się z żylakami częściej),
- ciąża,
- otyłość,
- częste podnoszenie ciężkich przedmiotów,
- wysoki wzrost,
- praca w pozycji wyłącznie stojącej, bądź siedzącej,
- płaskostopie,
- ciepło,
- doustna antykoncepcja,
- zaparcia.
Profilaktyka
Chcąc cieszyć się zdrowiem i estetycznie wyglądającymi nogami, powinniśmy przestrzegać kilku zasad, które zwiększą prawdopodobieństwo, iż pozostaną one na lata w doskonałej kondycji.
- Przede wszystkim istotna jest aktywność fizyczna, która zoptymalizuje ciśnienie oraz powrót żylny. Pod tym względem pomogą wyłącznie: taniec, jogging, pływanie, jazda na rowerze i spacery.
- Jeśli wiele godzin spędzamy siedząc, jak najczęściej poruszajmy nogami. Znajdźmy chwilę na to, żeby wstać i pospacerować, wspinać się na palce i opadać.
- Elewacja kończyn – kładąc się podpierajmy nogi na całej długości goleni. Nogi powinny być ułożone ponad poziomem serca.
- Dieta redukcyjna będzie wskazana w przypadku nadmiaru kilogramów.
- Unikajmy nadmiernych temperatur, które przyczyniają się do rozszerzenia żył oraz przepełnienia krwią. Kąpiel nie powinna mieć zbyt wysokiej temperatury, koniecznie zakończmy ją chłodnym prysznicem. Niewskazane jest opalanie i sauna.
- Wybierajmy ubrania, które nie będą zbyt ciasno przylegać do naszego ciała. Zrezygnujmy z noszenia skarpet z gumką, czy obcisłych spodni.
- Niewskazane jest noszenie butów z wysoką cholewką, bądź na wysokim obcasie.
- Mając do czynienia z żylakami wraz ze wzrostem temperatury sięgajmy po pończochy i opaski uciskowe, bandaże elastyczne.
- Szukajmy w aptece preparatów z diosminą, heparyną, heparynoidą, trokserutyną, tribenozydem, diobesylanem wapnia lub wyciągiem z kasztanowca.
- Spośród ziół polecane są liść i kora oczaru wirginijskiego, owoce borówki czernicy, koszyczek arniki oraz winorośl właściwa.
Co o tym sądzisz?