Żyjemy w XXI wieku, co oznacza, że nasze apteki i sklepy są wyposażone w całą masę łatwo dostępnych, skutecznych i wygodnych metod antykoncepcji. Jedne z nich mogą wpływać na zdrowie, inne nie, a mimo to część kobiet nie jest przekonana do tego typu hormonalnych oraz mechanicznych środków. Na szczęście istnieje alternatywa! Najpopularniejszym z naturalnych sposobów na kontrolowanie dni płodnych jest kalendarzyk płodności, zwany również kalendarzykiem małżeńskim.
Jak zrobić kalendarz dni płodnych?
Czy metoda kalendarzykowa jest skuteczna?
Przyczyny niechęci do stosowania np. antykoncepcji hormonalnej mogą wynikać z różnych pobudek. Kobiety rezygnują ze sztucznych sposobów zapobiegania ciąży z powodu przekonań religijnych, przeciwwskazań zdrowotnych lub po prostu zwykłej niechęci do nienaturalnych metod. Na szczęście istnieją też inne metody antykoncepcji, które wymagają jednak uwagi, czasu i długotrwałej obserwacji swojego organizmu.
Na czym to polega?
Metoda kalendarzykowa polega przede wszystkim na obserwacji swojego cyklu. Nazywa się ją również metodą Ogino-Knausa i metodą rytmu, oraz jedną z metod naturalnego planowania rodziny (NPR).
Cykl płciowy kobiety to okres pomiędzy dwiema kolejnymi miesiączkami. Kontrolowany jest przez hormony wydzielane przez podwzgórze. Cały cykl dzieli się na dwa osobne okresy:
- Cykl jajnikowy – składa się ze stadium pęcherzykowego (1-14 dzień), gdy pęcherzyk dojrzewa; owulacji (14 dzień) czyli jajeczkowania (jednak tylko w cyklu 28dniowym); stadium lutealnego (14-28 dzień) kiedy to powstaje ciałko żółte wydzielające progesteron.
- Cykl miesiączkowy – czyli miesiączka, regeneracja endometrium, itd.
Okresy te nakładają się na siebie. Powyższa rozpiska dotyczy kobiet, u których cykl wynosi 28 dni, ponieważ u każdej osoby może mieć on zróżnicowany czas trwania.
Jak obliczać dni płodne?
Pierwsze dni po zakończonym krwawieniu są okresem względnej niepłodności. Względnej, ponieważ w niektórych przypadkach może dojść do wcześniejszej owulacji. Niepłodność przedowulacyjna trwa zazwyczaj 4 dni, w czym najbardziej pewnym dniem niepłodnym jest dzień pierwszy. Gdy określamy dni płodne, musimy wziąć pod uwagę, że plemnik żyje w drogach rodnych kobiety do 72 godzin, a komórka jajowa po owulacji od 1 do 2 dni.
Dni potencjalnie płodne, przy cyklu 28-dniowym, trwają od 8 do 17 dnia cyklu. Pozostałe dni cyklu kobiety są okresem bezwzględnej niepłodności. Najbardziej pewny wynik, czyli to, kiedy faktycznie wypada nasz okres niepłodny, uzyskamy dopiero po minimum półrocznym notowaniu długości cyklu. W internecie znajdziemy wiele kalendarzyków on-line, które szybko pomogą nam szybko i dokładnie obliczyć wynik.
Metoda kalendarzykowa – wady i zalety
Jej podstawowa zaleta to fakt, że jest zupełnie obojętna i bezpieczna dla zdrowia. Dodatkowo, pozwala kobiecie bacznie obserwować swoje ciało i szybciej wykrywać wszelkie zdrowotne nieprawidłowości. Ponadto, ułatwia zajście w ciążę, a także pozwala zaplanować datę zapłodnienia i porodu.
Oczywiście nie jest to metoda skuteczna dla wszystkich. Wyjątkiem są osoby borykające się z nieregularnymi miesiączkami, pracujące na zmiany, mające stresujący tryb życia, młode i dużo podróżujące. Wszystko to przyczynia się do zaburzania cyklu, przez co metoda kalendarzykowa może okazać się nieskuteczna.
Co o tym sądzisz?