45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Obturacyjny bezdech senny. Skąd się bierze ?

Obturacyjny bezdech senny. Skąd się bierze ?Obturacyjny bezdech senny. Skąd się bierze ?

Bezdech senny, to zatrzymanie oddechu powyżej 10 sekund, które prowadzi do niedostatecznego natlenienia organizmu. Osoby cierpiące na to schorzenie, po przebudzeniu są zmęczone i obolałe. Zasypianie przed telewizorem, podczas rozmowy lub utknąwszy w korku jest przesłanką ku badaniom diagnostycznym.

  • Co to jest bezdech senny?

  • Jakie są objawy bezdechu sennego?

Typowe objawy są przeważnie lekceważone przez chorego. Ponieważ wespół z bezdechem niekiedy występuje chrapanie, najczęściej to osoby bliskie dostrzegają problem.

Kategorie Obstrukcyjnego bezdechu sennego tzw. OBS

Odczuwany dyskomfort nasila się z częstotliwością bezdechów przypadających na godzinę snu. Na ich podstawie określa się stopień schorzenia:

  • norma – do 5 bezdechów w ciągu godziny,

  • łagodny – między 5 a 15,

  • średni – od 16 do 30,

  • ciężki – powyżej 30 zatrzymań oddechu.

Objawy i zagrożenia

Osoby chorujące na obturacyjny bezdech senny uskarżają się po przebudzeniu na bóle głowy, suchość w ustach, problemy z koncentracją, są osłabione i rozdrażnione w związku ze zbyt niskim natlenieniem. Narażone są na choroby serca i układu krążenia, arytmie, nadciśnienie, dodatkowo panów mogą dotyczyć problemy ze wzwodem. Może ulec pogorszeniu stan zdrowia cukrzyków, osób z zespołem metabolicznym, nietolerancją glukozy, ale również cierpiących na zaburzenia krążenia mózgowego, niewydolność serca czy chorobę niedokrwienną serca.

W związku z zablokowaniem górnych dróg oddechowych, OBS potrafi utrzymywać się do kilku minut, dlatego jest poważnym zaburzeniem oddychania. Komfort snu obniża się z każdym nieświadomym wybudzeniem, które towarzyszy okresom bezdechu.

Jak powstaje bezdech?

Patologie zlokalizowane w rejonie nosogardła przyczyniają się do zupełnego odcięcia dopływu powietrza przez górne drogi oddechowe, osobie pogrążonej we śnie.

  1. U śpiących na wznak, dochodzi do zwężenia drogi oddechowej przez nos i przez usta, dlatego stopniowo nasila się chrapanie. Zjawisko to ma miejsce szczególnie w pierwszej fazie snu.

  2. Oddychanie przez usta zostaje zatrzymane, z uwagi na zapadanie miękkiej części podniebienia oraz nasady języka. Zaczerpywanie oddechu przez nos postępuje z oporem. Chrapanie staje się donośniejsze i coraz częściej śpiący dosłownie traci oddech.

  3. Oddychanie przez nos jest ograniczone. Poza silnym, męczliwym odgłosom chrapania wzmaga się stan bezdechu. Sen zatraca swą regeneracyjną istotę, staje się niespokojny, ulega częstym przerwom.

Czynniki ryzyka

Na obturacyjny bezdech senny przeważnie chorują mężczyźni po 35. roku życia, osoby z krzywą przegrodą nosową, przerostem małżowin nosowych, języka, języczka, migdałów podniebiennych, ale również z nadmiernie wiotkim podniebieniem miękkim. Prócz tego możemy rozróżnić czynniki zależne od woli chorego, jak: palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, środków nasennych i otyłość.

Nie ma możliwości by bezdech ustąpił samoistnie. Leczenie bezdechu jest nierefundowane przez NFZ, wraz z diagnozą kosztuje pacjenta do 2 i pół tysiąca złotych. NFZ refunduje maskę Cepap, która dostarcza więcej tlenu, lecz nie usuwa przyczyn schorzenia.

 

obturacyjny bezdech senny bezdech bezdech senny bezdech śródsenny objawy bezdechu powikłania bezdechu kategorie bezdechu OBS obturacyjny bezdech leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach