45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Ochrona skóry alergicznej przed słońcem. 10 sposobów na leczenie!

Ochrona skóry alergicznej przed słońcem. 10 sposobów na leczenie!Ochrona skóry alergicznej przed słońcem. 10 sposobów na leczenie!

Skóra wrażliwa i skłonna do alergii jest skórą, którą najtrudniej się chroni. Reakcje fotoalergiczne sprawiają, że za każdym razem, gdy skóra spotyka się z promieniami słonecznymi powstają na jej powierzchni małe pęcherzyki i staje się ona zaczerwieniona. Alergia słoneczna występuje niezwykle często i dotyczy coraz większej liczby osób. Co ciekawe, nie jest to jedynie problem letni, a alergia na słońce może wystąpić również w sezonie wiosennym, jesiennym czy nawet zimowym.

  • Jak chronić skórę?

  • Jakie są objawy alergii na słońce?

 

Ochrona skóry alergicznej: jak radzić sobie z alergią na słońce?

  1. Za przyczynę alergii na słońce uznaje się promienie UVA. W tym przypadku najlepszą ochroną przed wystąpieniem alergii jest po prostu unikanie miejsc nasłonecznionych. Oczywiście jeśli tylko istnieje taka możliwość lepiej wybrać piknik w cieniu drzewa, niż na parzącym letnim słońcu.
  2. Ubierając się wybierajmy stroje, które będą zakrywać ciało, szczególnie głowę, dłonie i stopy. To właśnie najczęściej na stopach i na dłoniach ujawnia się alergia na słońce. Warto zawsze nosić ze sobą czapkę czy kapelusz oraz buty zakrywające stopy.
  3. Wychodząc na słońce lub opalając się należy używać kremów chroniących przed promieniowaniem słonecznym, zwłaszcza przed promieniami UVB i UVA. Filtr należy dobrać do potrzeb swojej skóry. W przypadku skóry skłonnej do alergii powinien on być, jak największy.
  4. Przed alergią mogą uchronić kuracje kosmetyczne, w których wykorzystuje się selen i beta-karoten. Intensywnie i systematyczne używanie kosmetyków z tymi składnikami pozwoli na zmniejszenie objawów alergii i zmniejszy częstość jej występowania.
  5. Z środków medycznych można sięgnąć po fotochemioterapię, która pomaga w usunięciu objawów i zastopowaniu przyszłych reakcji alergicznych u osób cierpiących na alergie słoneczne. Zabieg ten wykonuje dermatolog.
  6. Badania wykazały, że intensywność alergii na słońce może być zmniejszona również przy zastosowaniu leków, które normalnie leczą malarię. Kuracje tego typu powinny zostać prowadzone pod okiem doświadczonego lekarza.
  7. Należy pamiętać o tym, aby przed wyjściem na słońce nie używać żadnych środków chemicznych stosowanych na skórę lub, z którymi skóra może mieć kontakt. Bardzo często to właśnie takie środki powodują powstawanie alergii, kiedy ich czynniki pod wpływem promieni słonecznych tworzą na skórze zaczerwienienia i bąble.
  8. Bardzo dobrze na podrażnione słońcem miejsca działa maść cynkowa. Świetnie radzi sobie ona z uczuciem swędzenia oraz doprowadza skórę do jej normalnego, naturalnego kolorytu.
  9. Na podrażnioną skórę można nakładać również specjalne kremy „po opalaniu”, które odpowiednio nawilżą i odżywią zniszczoną skórę.
  10. W aptekach dostępne są również specjalne żele do nakładania na miejsca zmienione dla alergików cierpiących na uczulenie słoneczne. Zawarte w nich przeciwutleniacze łagodzą objawy alergii i przeciwdziałają starzeniu się skóry.
ochrona alergia ochrona skóry alergia na słońce
Komentarze
Dodano: 28 Lipiec 2016
Autor: Ada
Ocena:
Mnie słońce też podrażnia, ale dobry krem z wysokim filtrem robi swoje i nie muszę być skazana na chowanie się w cieniu.
Odpowiedź
Dodano: 20 Czerwiec 2016
Autor: Daria
Ocena:
Uwielbiam sie opalac, i współczuje jak ktoś ma alergie na słońce bo to jakiś koszmar.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach