45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Odleżyny jak im zapobiec? Poznaj skuteczne metody profilaktyki i leczenia.

Odleżyny jak im zapobiec? Poznaj skuteczne metody profilaktyki i leczenia.Odleżyny jak im zapobiec? Poznaj skuteczne metody profilaktyki i leczenia.

Na odleżyny narażone są osoby obłożnie chore mające problemy z poruszaniem się w łóżku, osoby nieprzytomne i niepełnosprawni jeżdżący na wózkach. Czym jest odleżyna? Jest to ognisko martwicy przechodzące w owrzodzenie skóry, tkanki podskórnej a nawet mięśni, stawów i kości.

  • Kto jest narażony na odleżyny?

  • Jak porzeciwdziałać odleżynom?

Istnieje ogólnie przyjęta klasyfikacja stadiów odleżyny, którą opisuje pięciostopniowa skala Torrence'a:

  • I stopień – blednące po lekkim ucisku zaczerwienienie, które jest efektem reaktywnego przekrwienia.
  • II stopień – nieblednące zaczerwienienie, rumień nie ustępuje po zniesieniu ucisku. Lekki ucisk nie powoduje zniesienia zaczerwienienia. Może występować obrzęk, szkodzenie naskórka i pęcherze. Często występuje ból.
  • III stopień – uszkodzenie pełnej grubości skóry do tkanki podskórnej. Dno rany zawiera żółte masy rozpadających się tkanek lub czerwoną ziarninę, brzegi rany dobrze odgraniczone. Dookoła rany występuje rumień i obrzęk.
  • IV stopień – uszkodzenie obejmuje tkankę podskórną. Dno rany zawiera martwicze masy koloru czarnego, brzeg rany jest zwykle dobrze odgraniczony, ale martwica może również obejmować otaczające tkanki.
  • V stopień – głębsza martwica obejmuje głębsze tkanki, w tym powięzie i mięśnie, może zajmować również stawy i kości. Dno rany zawiera martwicze masy tkanek koloru czarnego.
Szczególnie narażone na odleżyny są osoby samodzielnie poruszające się na wózkach, ponieważ ich leczenie często wyklucza z części codziennych aktywności a nawet rehabilitacji, która jest bardzo ważna. I słusznie jest się czego bać bo posiadanie odleżyn jest bolesne, niebezpieczne nawet dla życia a ich leczenie jest czasochłonne, trudne i często kosztowne. 

Co robić by ustrzec się od czarnego scenariusza?

Profilaktyka przeciw odleżynom nie jest taka trudna, trzeba jednak być dokładnym i spostrzegawczym. Najważniejsza jest higiena osoby narażonej, ciało takiej osoby powinno być myte dokładnie i regularnie codziennie.bPodczas mycia zwracać uwagę na każde zaczerwienienia i zmiany skórne, każde otarcie czy zaczerwienienie zbagatelizowane może prowadzić do odleżyny. Kolejną bardzo ważną czynnością jest zmiana pozycji. Jeśli osoba narażona siedzi na wózku ważne jest by na jakiś czas z niego schodziła lub była przenoszona na łóżko, najlepiej w tym czasie leżeć na brzuchu lub na bokach by odciążyć pupę. Jeśli zaś mamy osobę leżącą, ważne by była regularnie przekręcana co 2-3 godziny. Poza myciem i zmianami pozycji istotnym jest pielęgnacja skóry, wskazane jest natłuszczanie i nawilżanie czyli używanie kremów i balsamów dedykowanych skórze narażonej na odleżyny. Skóra czysta, dotleniona i odpowiednio natłuszczona najlepiej chroni przed odleżynami.

Alarm! Reakcja na pierwsze objawy

Jeśli już znajdziemy niepokojącą zmianę, trzeba bardzo uważać, by nie uciskać tego miejsca. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią maść na odleżyny w każdej aptece znajdziecie bogata ofertę takich maści bez recepty. Można także masować delikatnie granice zaczerwienienia by pobudzić krążenie w tym miejscu, co przyspieszy gojenie. Jeżeli po kilku dniach (2-3) pielęgnacji i obserwacji takiego miejsca stan się nie poprawi, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Profilaktyka:

  • higiena to podstawa
  • dokładna obserwacja
  • regularne zmiany pozycji
  • natłuszczanie i nawilżanie, krem lub balsam

Wczesna reakcja:

  • bezwzględne odciążenie
  • dotlenienie
  • leczenie przez maść
  • pobudzanie ukrwienia
  • obserwacja
Stosując się do tych porad możecie być pewni, że nic was nie zaskoczy i będziecie dobrze przygotowani na walkę o zdrowa skórę. 
 
Ekspert ds. osób niepełnosprawnych: Artur Wachowicz
rany skóry odleżyny co na odleżyny martwica jak zapobiegać odleżyną
Komentarze
Dodano: 31 Lipiec 2015
Autor: Agata
Ocena:
Super.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach