Cholesterol to związek niezbędny do właściwego funkcjonowania organizmu. Choć na co dzień mówi się o unikaniu produktów podwyższających jego poziom, to rozróżniamy dwa rodzaje – „dobry” i „zły”. Podwyższony poziom „złego” cholesterolu zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę, nawet u młodych osób. Nadmiar tego związku przyczynia się do wielu chorób układu krążenia, a także do kamicy pęcherzyka żółciowego. Jak utrzymać go w ryzach za pomocą naturalnych sposobów?
Przede wszystkim zaleca się ograniczenie spożycia niektórych produktów, głównie tych pochodzenia zwierzęcego: sera żółtego, śmietany, mięsa, smalcu, jajek (przede wszystkim żółtka), wędlin, podrobów, masła, ciast. Oczywiście istnieją jeszcze inne sposoby na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a stosowanie ich w praktyce odmłodzi serce i zmniejszy ryzyko rozwoju miażdżycy.
Co na cholesterol?
Jak dbać o serce?
- Zjadaj rozpuszczalny błonnik – znajdziesz go w produktach spożywczych takich jak płatki jęczmienne, jęczmień, gruszki, jabłka ze skórką, płatki owsiane, fasola, suszone śliwki, gruszki. Zapobiega transportowi cholesterolu z krwi do jelit, w związku z czym zapobiega wzrostowi cholesterolu całkowitego i LDL.
- Ruszaj się – codzienne ćwiczenia, albo intensywny wysiłek fizyczny do drugi dzień, to doskonałe sposoby na obniżenie poziomy cholesterolu. Podnoszą ten dobry i obniżają zły, a ruch zapobiega wielu trudnym do wyleczenia chorobom serca, mózgu i nowotworowym, oraz zapobiega powstawaniu depresji, choroby Alzheimera, otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym. Sport to doskonały sposób na wzmocnienie organizmu i poprawę samopoczucia, ponieważ wspomaga wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia) i serotoniny, odpowiadającej za nasz dobry nastrój. Rób to, co sprawia ci największą przyjemność, a aktywność fizyczna stanie się częścią twojego życia, którą szybko polubisz. Może to być taniec, pływanie, nordic walking, spacery, marszobieg, rower – wszystko to, co polega na aktywności fizycznej i przynosi ci radość.
- Dostarczaj organizmowi kwasów Omega-3 – zawarte w rybach kwasy omega-3 to jeden z najzdrowszych wyborów dla osób zmagających się ze zbyt wysokim cholesterolem. Obniżają one ryzyko rozwoju miażdżycy, arytmii serca, nadciśnienia krwi. Ryby muszą być spożywane przede wszystkim przez osoby po zawale, ponieważ redukują ryzyko wystąpienia zgonu. Najlepsze ryby to łosoś, pstrąg, halibut, makrela, sardynki. Najzdrowiej jest przyrządzać je na parze, w folii w piekarniku lub na grillu. Jeżeli nie jesteś fanem ryb, włącz do swojej diety siemię lniane, suplementy z omega-3 albo olej lniany.
- Unikaj niezdrowego jedzenia – unikaj nasyconych kwasów tłuszczowych obecnych głównie w produktach zwierzęcych, czyli pełnym mleku, serach żółtych, maśle, przetworach mlecznych, tłustym mięsie, skórach i podrobach mięsnych, maśle i tłustym białym serze. Ogranicz lub wyklucz spożycie utwardzonych tłuszczów roślinnych, które posiadają izomery trans. Znajdują się przede wszystkim w kupnych ciastach, ciastkach, margarynach utwardzonych, krakersach itd. Izomery są o wiele bardziej szkodliwe niż wspomniane wcześniej kwasy tłuszczowe, ponieważ mają działanie prozapalne i podwyższają stężenie „złego” cholesterolu we krwi.
Co o tym sądzisz?