45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Onychofagia, czyli obgryzanie paznokci – problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny.

Onychofagia, czyli obgryzanie paznokci – problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny.Onychofagia, czyli obgryzanie paznokci – problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny.

Obgryzanie paznokci to zły nawyk natury psychologicznej. Osoby nim dotknięte notorycznie gryzą własne paznokcie u rąk. Wynika to ze stresu, nieumiejętności poradzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami, problemów natury neurologicznej, lub nawet z zaburzeń osobowościowych. I choć wydawać by się mogło, że to niezbyt szkodliwe przyzwyczajenie, to okazuje się, że niesie ono za sobą również przykre konsekwencje zdrowotne.

  • Co to jest onychofagia?

  • Jakie są skutki onychofagii?

Problem może dotyczyć wszystkich: zarówno małe dzieci, nastolatki, jak i osoby dorosłe obgryzają paznokcie. Dotyczy to obu płci, tak dziewczynek i kobiet, jak i chłopców oraz mężczyzn. Zazwyczaj nawyk uaktywnia się w młodości i nieposkromiony może trwać przez długie lata. Osoby obgryzające paznokcie wpadają niejako w nałóg, ich ręka sama bezwiednie wędruje w kierunku ust w określonych sytuacjach: stresu, zdenerwowania, znudzenia, odczuwania głodu, intensywnego wysiłku intelektualnego, zamyślenia.

Konsekwencji onychofagii:

  1. Zły i nieestetyczny stan dłoni – to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. Paznokcie są zbyt krótkie, zdeformowane, często poraniona jest skóra wokół nich. Z powodu ran mogę się pojawić różnorodne infekcje oraz dotkliwy ból. Ostatecznie płytka paznokcia może w ogóle zaniknąć.
  2. Podatność na zakażenia – obszar pod płytką paznokci i na opuszkach palców jest siedliskiem wirusów, bakterii, grzybów a nawet pasożytów. Nasze dłonie każdego dnia, bezustannie mają przecież kontakt z różnorodnymi powierzchniami, a nie myjemy i nie odkażamy ich przecież co chwila. Efektem stają się infekcje, biegunki, bóle brzucha, można się tak zarazić bardzo niebezpiecznym wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV.
  3. Częste infekcje w jamie ustnej – szkodliwe mikroorganizmy, które są wprowadzane do gardła podczas obgryzania paznokci wywołują opryszczkę oraz stany zapalne dziąseł i błon śluzowych,
  4. Fatalny wpływ na zęby – może dojść do wad zgryzu, zmiany położenia zębów, zniekształcenia szczęki, nieodwracalnego uszkodzenia szkliwa, jego pęknięć i ścierania się, a w konsekwencji nadwrażliwości zębów.
  5. Problemy natury psychicznej: nerwica, a nawet depresja – to nie tylko przyczyny obgryzania paznokci, ale też skutki tego przyzwyczajenia. Pod wpływem nałogu rodzi się poczucie winy, pojawiają się kompleksy i obniżenie poczucia własnej wartości. Mogą ulec zaburzeniu relacje międzyludzkie i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Dobre rady – to może pomóc:

  • tak, jak w przypadku innych nałogów, najważniejsze jest dostrzeżenie problemu. Osoba dotknięta tą przypadłością musi mieś świadomość, że jest to dla niej problem, z którym chce walczyć,
  • można spróbować używania czegoś „zamiast”, czyli starać się zająć czymś ręce i wypełniać usta, żując gumę, suszone owoce lub orzechy, chrupiąc marchewkę,
    w przypadku kobiet często pomaga ładny manicure, sztuczne paznokcie ładnie się prezentują i dają czas na zregenerowanie się naturalnych,
  • warto wypróbować również specjalne preparaty przeciw obgryzaniu paznokci, które mają gorzki smak i skutecznie zniechęcają do wkładania palców do ust.
nerwica natręctw pielęgnacja paznokci obgryzanie paznokci domowe sposoby na paznokcie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach