45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Piecze? To może być zapalenie pęcherza moczowego!

Piecze? To może być zapalenie pęcherza moczowego!Piecze? To może być zapalenie pęcherza moczowego!

Typowo kobiece schorzenie, które u panów zdarza się niezwykle rzadko z uwagi na różnice w anatomii. Zdecydowanie krótsza cewka moczowa u pań sprzyja przedostawaniu się do pęcherza moczowego pałeczek okrężnicy - Escerichia coli.

Zakażenie pęcherza moczowego lubi nawracać. Na szczęście istnieją domowe sposoby na walkę z tą przypadłością.

  • Co to jest zapalenie pęcherza moczowego?

  • Jak radzić sobie z zapaleniem pęcherza moczowego?

Dotkliwe symptomy

Bez względu na stopień nasilenia objawów, należy podjąć leczenie, gdyż wraz z rozwojem infekcji narażamy się na odmiedniczkowe zapalenie nerek. W łagodnym przebiegu zapalenia pęcherza moczowego występują maksymalnie dwa objawy. Jednak, im przez chorobę przechodzimy ciężej, tym więcej symptomów burzy nasz dzień. W najcięższej formie mogą wystąpić wszystkie:

  • dysuria, czyli dotkliwe kłucie, ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  • potrzeba skorzystania z toalety występuje nagle i jest silna,
  • częstomocz, oddajemy mocz często, ale w małych ilościach,
  • mocz jest zabarwiony krwią lub ma przykry zapach,
  • tkliwość uciskowa, bolesność umiejscowiona w dole brzucha,
  • ból pleców.

Zwalcz schorzenie w domu!

Pierwszą metodą jest alkalizacja. Przygotuj szklankę wody z rozprowadzoną w niej połową łyżeczki sody oczyszczonej, wypijaj w czasie godzinnych odstępów. Stosuj do trzech razy na dobę. Miej jednak na uwadze, iż alkalizacja ogranicza korzyści z ewentualnie zażywanych antybiotyków.

Ponieważ picie dużych ilości wody ułatwia rozcieńczenie moczu i wypłukanie bakterii, wskazana jest w kuracji szklanka wody tuż po wystąpieniu pierwszych objawów. Następnie co 20 minut w ciągu trzech kolejnych godzin, wypijamy po pół szklanki. Jeśli barwa moczu jest ciemna, świadczy to o tym, że nie wypiliśmy dość wody. Ilość spożytych płynów w ciągu dnia powinna sięgnąć dwóch litrów.

Gorąca kąpiel złagodzi stan zapalny. Celem wzmocnienia ich działania, można dodać olejek sosnowy, bądź cedrowy.

Posiłkuj się 1000 mg witaminy C w każdym dniu kuracji. Dzięki odpowiedniemu zakwaszeniu moczu nie będzie możliwy rozrost bakterii. O ile przyjmujesz antybiotyk, skonsultuj się z lekarzem, gdyż witamina C, tak jak alkalizacja osłabia jego właściwości.

Warto sięgnąć po przeciwbólowe leki o działaniu przeciwzapalnym, które są dostępne w aptekach bez recepty. Wraz ze stanem zapalnym, powinny zmniejszyć dyskomfort związany z pieczeniem.

Sok żurawinowy, suszone owoce oraz suplementy z żurawiną przynoszą doskonałe efekty przez wzgląd na bogactwo kwasu chinolowego, który utrudnia osadzanie bakterii na ściankach pęcherza moczowego.

Dla zapobiegania nawrotom, warto pić napar z mięty lub mniszka lekarskiego.

Konieczne jest mycie okolic krocza po wypróżnieniu, jak również przed stosunkiem i zaraz po nim.

Paniom cierpiącym na nawracające zapalenie pęcherza moczowego odradza się używania tamponów, krążka macicznego i spirali, które głęboko wprowadzane do pochwy utrudniają walkę z bakteriami.

częstomocz chory pęcherz zapalenie pęcherza moczowego zakażenie pęcherza moczowego infekacja pęcherza moczowego ból pęcherza moczowego

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach