45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsza pomoc przy bolesnym ząbkowaniu! Czy wiesz, co przyniesie ulgę Twojemu dziecku?

Pierwsza pomoc przy bolesnym ząbkowaniu! Czy wiesz, co przyniesie ulgę Twojemu dziecku?Pierwsza pomoc przy bolesnym ząbkowaniu! Czy wiesz, co przyniesie ulgę Twojemu dziecku?

Płacz wywołany ząbkowaniem nie pozwala dziecku na spokojny sen. Bolesność i zaczerwienienie dziąseł, apatia, brak apetytu i ślinienie się - każde dziecko w okolicy 6-7. miesiąca zaczyna borykać się z ząbkowaniem. Współwystępować z nim mogą luźne stolce, gorączka. Mnogość przyczyn uzasadnia płaczliwość i niepokój maluszka.

  • Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

  • Jak sobie radzić z bólem przy ząbkowaniu?

Niekiedy dzieci rodzą się już z pierwszymi ząbkami, bądź zaczynają się one pojawiać stosunkowo wcześnie - w 4. miesiącu życia lub późno - po ukończeniu pierwszego roku. Poznaj sposoby, jak złagodzić cierpienie dziecka.

Jak poradzić sobie z bolesnym ząbkowaniem?

  1. Gryzaczek jest dość powszechnie stosowany. Napełniony żelem, przed podaniem dziecku powinniśmy pozostawić go na jakiś czas w lodówce, gdyż schłodzony zmniejszy nieco ból. Musimy zapobiec wystąpieniu pleśniawek, w tym celu myjmy gryzak kilka razy dziennie w ciepłej wodzie.
  2. Poprzez ssanie smoczka, maluszek ma możliwość wyciszenia się. Także ból i swędzenie w dużej mierze zostają zredukowane.
  3. Dobrym rozwiązaniem jest masowanie dziecku dziąseł silikonową szczoteczką, którą zakłada się na palec.
  4. Ewentualnie możesz użyć nasączonej szałwią lub rumiankiem gazy, którą owiń wokół palca i przecieraj nią rozpulchnione dziąsła. Stan zapalny zostanie złagodzony. Jednakże ten sposób nie może być wykorzystywany u alergików.
  5. Ulgę najprawdopodobniej przyniesie gryzienie twardych warzyw i owoców - jabłka, marchewki oraz ciasteczek czy chrupek kukurydzianych.
  6. Bez recepty zakupisz w aptece środki przeciwbólowe dla niemowląt do smarowania dziąseł. Pamiętaj jednak, żeby stosować je nie częściej, niż trzy razy w ciągu doby.
  7. Niezastąpione dla przyniesienia ulgi mogą okazać się czopki i syrop. Podajmy je dziecku w razie gorączki, a także bólu, który uniemożliwia sen.
  8. Herbatka z melisy powinna pomóc niemowlakowi się uspokoić i ułatwić zaśnięcie.
  9. Posiłki powinny być półpłynne, rozdrobnione i nie za ciepłe. Jeśli zamierzamy karmić maluszka mlekiem mamy, przedtem posmarujmy dziąsła żelem znieczulającym.

Nie zapominajmy o wycieraniu buzi z nadmiaru śliny, gdyż w ten sposób zapobiegniemy powstawaniu podrażnień. Warto również zabezpieczać okolicę ust kremem nawilżającym.

Z interwencją u lekarza...

Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza? Z pewnością powinniśmy zareagować, gdy tylko zaobserwujemy, że gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza utrzymuje się powyżej 48 godzin i nie słabnie mimo podawania leków na obniżenie temperatury. Pretekstem są również infekcje dróg oddechowych, którym towarzyszą problemy z oddychaniem, kaszel i katar, zupełny brak apetytu, biegunka, bądź krwawienie z dziąseł. Wizyty u lekarza nie odwlekajmy w przypadku stanów zapalnych w okolicy ust.

ząbkowanie bolesne ząbkowanie pierwszy ząbek sposoby na bolesne ząbkowanie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach