45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pierwsza pomoc przy zawale serca! Przeczytaj to i uratuj życie sobie oraz najbliższym!

Pierwsza pomoc przy zawale serca! Przeczytaj to i uratuj życie sobie oraz najbliższym!Pierwsza pomoc przy zawale serca! Przeczytaj to i uratuj życie sobie oraz najbliższym!

Zawał serca jest przyczyną większości zgonów zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet, na świecie i w Polsce. W jaki sposób powstaje zawał serca? Związany jest z dostarczaniem do serca zbyt małej ilości krwi (nieprawidłowe krążenie), która jest niewystarczająca, by serce pracowało w sposób odpowiedni. Dochodzi wtedy do niewydolności wieńcowej, a serce zostaje uszkodzone.

  • Jakie są objawy zawału?

  • Jak udzielić pierwszej pomocy przy zawale?

Objawy zawału serca

Zwracając uwagę na problem, jakim jest przymus udzielenia szybkiej pierwszej pomocy przy zawale, niezwykle ważne jest wskazanie pierwszych i następnych objawów zawału serca, które pomogą w natychmiastowej diagnozie. Do tych najczęstszych objawów zalicza się:

  • Kłujący i bardzo silny ból w klatce piersiowej (szczególnie u mężczyzn)
  • Nagły ból w okolicy mostka
  • Promieniowanie bólu do innych części ciała w kierunku ramion i rąk
  • Odczuwanie strachu i lęku przed śmiercią
  • Blada skóra, szczególnie bladość na twarzy
  • Zimne, zalewające poty, szczególnie na twarzy
  • Wymioty, nudności
  • Nieregularny, zmieniony puls

Objawy zawału serca u kobiet i mężczyzn

Należy pamiętać o tym, że objawy zawału serca u kobiet i u mężczyzn znacznie się różnią. Kobiety rzadziej odczuwają ból w klatce piersiowej, a częściej w okolicy krtani i gardła, oraz ból promieniujący w kierunku barków i ramion. Kobiety jednak częściej odczuwają przy zawale silne duszności i mają problemy z oddychaniem. Przez to, że ból u kobiet nie jest tak dotkliwy, rzadziej i wolniej zgłaszają się one na pogotowie, a przez to zmniejszają swoje szanse na efektywne leczenie.

Pierwsza pomoc przy zawale serca

  1. Rozpoznanie pierwszych objawów i uspokojenie chorego
  2. Natychmiastowe wezwanie karetki pogotowia!
  3. W oczekiwaniu na przyjazd karetki należy ułożyć chorego w ten sposób, aby leżał lub siedział z podwyższonym tułowiem (nie leżał „na płasko”)
  4. Ważne jest, aby wspomóc chorego psychicznie, co pomoże mu przetrwać czas w oczekiwaniu na przyjazd pomocy
  5. Istotne jest również to, aby ułatwić choremu oddychanie rozpinając np. górne guziki przy koszuli, czy rozwiązując mocno zawiązany krawat lub apaszkę
  6. Jeśli zawał występuje u osoby, która już kiedyś go doświadczyła najprawdopodobniej posiada ona przy sobie specjalne tabletki zawierające nitroglicerynę. Jeśli tak – należy taką tabletkę włożyć poszkodowanemu pod język, ale nie pozwolić mu jej połknąć (działanie tabletki hamowane jest wtedy przez soki trawienne)
  7. Jeśli nie posiadamy tabletek z nitrogliceryną, aby ulżyć choremu i zmniejszyć objawy, można również włożyć mu pod język środek zawierający kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę). Należy pamiętać o tym, aby tabletki podawać tylko osobom przytomnym i świadomym, za ich zgodą!
zawał serca zawał mięśnia sercowego objawy zawału pierwsza pomoc zawał serca pierwsza pomoc przy zawale zawał u mężczyzny zawał u kobiety co robić przy zawale
Komentarze
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: Natalia
Ocena:
Oczywiście, że nie zawsze można pomóc, ale zdecydowanie warto wiedzieć, jak to zrobić. Przydatny artykuł.
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Iza
Ocena:
Mój tata zmarł na zawał serca w ciągu 5 minut, nie zawsze da się komuś pomóc...
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach