Potencja, czyli zdolność do odbywania stosunków płciowych, stała się poważnym problemem współczesnych ludzi. Na brak potencji, czyli impotencję, uskarżają się już coraz młodsze osoby, w tym również kobiety. Szybki tryb życia, brak zdrowego odżywiania, brak czasu na kontakty międzyludzkie, pracoholizm, uzależnienia, spłycenie uczuć: wszystko to prowadzi do zaburzeń potencji. Jak o nią zawalczyć, jak znów poczuć się żywym? O tym poniżej!
Co to jest potencja?
Jak poprawić potencję?
Potencja: różne definicje
Potencję definiuje się na dwa sposoby. Po pierwsze słowem tym możemy określić samą zdolność organizmu do rozpoczęcia stosunku płciowego, z czym związane jest podniecenie, a u mężczyzn – również wzwód. To jednak czysto biologiczny opis samej potencji. Druga alternatywna definicja mówi nie tylko o samej możliwości odbycia stosunku, ale o zdolności do osiągania satysfakcji seksualnej. Dlatego też zaburzenia potencji możemy rozdzielić na kilka różnych sposobów.
Zaburzenia potencji – jak mogą się objawiać?
- Po pierwsze zaburzeniem potencji nazwiemy brak występowania podniecenia seksualnego w jakiejkolwiek formie, zarówno u mężczyzn, jaki u kobiet
- Brak gotowości seksualnej to zgoła odrębna sprawa związana z reakcją biologiczną narządów rodnych (np. erekcja u mężczyzny)
- Następnie występują zaburzenia związane z brakiem orgazmu lub z trudnościami w jego osiągnięciu
- W trakcie samego stosunku również mogą wystąpić pewnego rodzaju zaburzenia np. zaburzenia związane z wytryskiem, czy u kobiet – pochwica
- Spadek libido
Ze względu na tak szeroki podział zaburzeń potencji trudno jest jednoznacznie określić sposoby ich leczenia, ale i ogólne objawy, które u kobiet i u mężczyzn będą różne. Samemu nie warto stawiać diagnozy!
Poprawa swojej potencji. Wizyta u lekarza. Jakiego?
Przede wszystkim warto wybrać się do seksuologa, który z reguły ukończył studia psychologiczne. Seksuolog zapewni nam więc fachową diagnozę i rozpocznie odpowiednią terapię – nie przepisze jednak lekarstw, które mogą być skuteczne w leczeniu braku potencji. Tutaj należałoby się zgłosić najpierw np. do lekarza rodzinnego, czy do urologa.
Poprawa potencji w domu
- Odpowiednia dieta. Mniej słodyczy i tłuszczu. Spożywanie tzw. „afrodyzjaków” np. owoców morza, imbiru, brzoskwiń
- Zadbanie o swoje dobre samopoczucie. Walka z długotrwałym stresem!
- Masaże podbrzusza oraz dla wytrwałych i chcących spróbować nowych rzeczy – akupresura
- Ćwiczenia fizyczne. Walka z tzw. „siedzącym trybem życia”
- Poznanie wszystkich swoich miejsc erogennych np. płatków uszu, dłoni, stóp, przez co można urozmaicić i wydłużyć grę wstępną prowadzącą do satysfakcjonującego współżycia.
Co o tym sądzisz?