Stany zapalne dziąseł najczęściej wynikają z nagromadzonej płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Aby im zapobiec, wystarczą więc regularne (raz do roku) wizyty u dentysty i dbanie o higienę jamy ustnej: mycie zębów i używanie nici dentystycznej. Czasem jednak w wyniku chorób, wieku, braku witamin i minerałów, przyjmowanych lekarstw, używek czy dużych ilości zjadanych słodyczy dziąsła zaczynają obejmować stany zapalne mimo prawidłowej higieny. Co robić w takiej sytuacji?
Jak radzić sobie z zapaleniem dziąseł?
Jak dbać o dziąsła?
- Pierwsze, co należy zrobić po tym, gdy zauważymy stan zapalny dziąseł, to udanie się do dentysty. Nie tylko zaleci dalsze leczenie, ale też usunie kamień nazębny, który był powodem chorób dziąseł.
- Możemy też udać się do lekarza periodontologa, który usunie kamień podziąsłowy. Dzięki temu stan zapalny nie będzie się rozwijał a ten już istniejący się zmniejszy.
- Lekarz periodentolog może też zaproponować operację, która pomoże nam uniknąć stanów zapalnych w przyszłości. Stany zapalne często pojawiają się, gdy dziąsła są odkryte a zęby ulegają zepsuciu. Dzieje się tak często u osób starszych ale też np. osób przyjmujących narkotyki takie, jak amfetaminę, które cały dzień zagryzają zęby i ścierają je sobie, odsłaniając dziąsła. Kieszonki przyzębne można jednak zrekonstruować i powiększyć, co pomoże usunąć uporczywe objawy.
- A jak dbać o dziąsła w domu, po powrocie od lekarza? Częstym błędem jest rezygnacja z mycia zębów spowodowana odczuwalnym bólem w okolicach dziąseł i ich zaczerwienieniem. Jeśli choroba dziąseł powstała w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, to rozwiązanie może tylko pogorszyć sytuację. W chwili, gdy dziąsła bolą i puchną, warto myć zęby delikatniej niż zazwyczaj ale nadal co najmniej dwa razy dziennie.
- Warto na czas zapalenia dziąseł przerzucić się na łagodniejsze akcesoria do mycia zębów, dzięki czemu nie podrażnimy ani nie zetrzemy dziąseł. W aptekach i drogeriach możemy zapytać o miękką szczoteczkę do zębów. Jeśli przerzucamy się ze szczoteczki o twardym włosiu, która podrażnia do krwi dziąsła (co również mogło przyczynić się do stanu zapalnego), to po zmianie na miękką szczoteczkę możemy poczuć dużą ulgę.
- Możemy też zmienić pastę, jeśli ta, którą stosowaliśmy dotychczas, pogłębia ból i pieczenie dziąseł. Często dzieje się tak w przypadku silnych past ścierających, zawierających mikrokapsułki, które zostają w ustach po myciu i trą dziąsła. Czasem wpływ mają też substancje chemiczne zawarte w paście. W czasie leczenia zapalenia dziąseł dobrze jest zamienić taką pastę na tą ziołową (np. n bazie szałwii czy miskwaka) lub delikatną pastę dla dzieci lub osób starszych.
- Lecząc zapalenie dziąseł, po zabiegu usuwania kamienia konieczne jest zaprzestanie palenia papierosów. Niestety papierosy powodują gromadzenie się kamienia i osadu na zębach a tym samym mogą przyspieszyć kolejne pojawienie się stanu zapalnego.
- W aptekach można kupić też płukanki przeciwbakteryjne i zmniejszające osad na zębach. Poleca się je szczególnie osobom, które cierpią na zapalenie dziąseł, bo są łatwym sposobem na zadbanie o higienę jamy ustnej i zmniejszenie nieprzyjemnych objawów.
- Dobrze też zainwestować w żel leczniczy przeznaczony specjalnie do dziąseł. Taki żel należy wcierać w chore miejsca kilka razy dziennie a dostaniemy go w niemal każdej aptece.
- Jeśli nie mamy pod ręką żadnych lekarstw a dziąsła coraz bardziej nas bolą i są czerwone, złagodzić stan zapalny pomogą herbatki ziołowe, którymi można płukać usta. Najsilniejsze działanie przeciwzapalne ma szałwia i rumianek; antyseptycznie zadziała też mięta. Ważne, by herbaty nie były zbyt gorące, bo przy bolących dziąsłach objawy mogą się pogłębiać.
Co o tym sądzisz?