45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 10 sposobów na zapalenie dziąseł!

Poznaj 10 sposobów na zapalenie dziąseł!Poznaj 10 sposobów na zapalenie dziąseł!

Stany zapalne dziąseł najczęściej wynikają z nagromadzonej płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Aby im zapobiec, wystarczą więc regularne (raz do roku) wizyty u dentysty i dbanie o higienę jamy ustnej: mycie zębów i używanie nici dentystycznej. Czasem jednak w wyniku chorób, wieku, braku witamin i minerałów, przyjmowanych lekarstw, używek czy dużych ilości zjadanych słodyczy dziąsła zaczynają obejmować stany zapalne mimo prawidłowej higieny. Co robić w takiej sytuacji?

  • Jak radzić sobie z zapaleniem dziąseł?

  • Jak dbać o dziąsła?

  1. Pierwsze, co należy zrobić po tym, gdy zauważymy stan zapalny dziąseł, to udanie się do dentysty. Nie tylko zaleci dalsze leczenie, ale też usunie kamień nazębny, który był powodem chorób dziąseł.
  2. Możemy też udać się do lekarza periodontologa, który usunie kamień podziąsłowy. Dzięki temu stan zapalny nie będzie się rozwijał a ten już istniejący się zmniejszy.
  3. Lekarz periodentolog może też zaproponować operację, która pomoże nam uniknąć stanów zapalnych w przyszłości. Stany zapalne często pojawiają się, gdy dziąsła są odkryte a zęby ulegają zepsuciu. Dzieje się tak często u osób starszych ale też np. osób przyjmujących narkotyki takie, jak amfetaminę, które cały dzień zagryzają zęby i ścierają je sobie, odsłaniając dziąsła. Kieszonki przyzębne można jednak zrekonstruować i powiększyć, co pomoże usunąć uporczywe objawy.
  4. A jak dbać o dziąsła w domu, po powrocie od lekarza? Częstym błędem jest rezygnacja z mycia zębów spowodowana odczuwalnym bólem w okolicach dziąseł i ich zaczerwienieniem. Jeśli choroba dziąseł powstała w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej, to rozwiązanie może tylko pogorszyć sytuację. W chwili, gdy dziąsła bolą i puchną, warto myć zęby delikatniej niż zazwyczaj ale nadal co najmniej dwa razy dziennie.
  5. Warto na czas zapalenia dziąseł przerzucić się na łagodniejsze akcesoria do mycia zębów, dzięki czemu nie podrażnimy ani nie zetrzemy dziąseł. W aptekach i drogeriach możemy zapytać o miękką szczoteczkę do zębów. Jeśli przerzucamy się ze szczoteczki o twardym włosiu, która podrażnia do krwi dziąsła (co również mogło przyczynić się do stanu zapalnego), to po zmianie na miękką szczoteczkę możemy poczuć dużą ulgę.
  6. Możemy też zmienić pastę, jeśli ta, którą stosowaliśmy dotychczas, pogłębia ból i pieczenie dziąseł. Często dzieje się tak w przypadku silnych past ścierających, zawierających mikrokapsułki, które zostają w ustach po myciu i trą dziąsła. Czasem wpływ mają też substancje chemiczne zawarte w paście. W czasie leczenia zapalenia dziąseł dobrze jest zamienić taką pastę na tą ziołową (np. n bazie szałwii czy miskwaka) lub delikatną pastę dla dzieci lub osób starszych.
  7. Lecząc zapalenie dziąseł, po zabiegu usuwania kamienia konieczne jest zaprzestanie palenia papierosów. Niestety papierosy powodują gromadzenie się kamienia i osadu na zębach a tym samym mogą przyspieszyć kolejne pojawienie się stanu zapalnego.
  8. W aptekach można kupić też płukanki przeciwbakteryjne i zmniejszające osad na zębach. Poleca się je szczególnie osobom, które cierpią na zapalenie dziąseł, bo są łatwym sposobem na zadbanie o higienę jamy ustnej i zmniejszenie nieprzyjemnych objawów.
  9. Dobrze też zainwestować w żel leczniczy przeznaczony specjalnie do dziąseł. Taki żel należy wcierać w chore miejsca kilka razy dziennie a dostaniemy go w niemal każdej aptece.
  10. Jeśli nie mamy pod ręką żadnych lekarstw a dziąsła coraz bardziej nas bolą i są czerwone, złagodzić stan zapalny pomogą herbatki ziołowe, którymi można płukać usta. Najsilniejsze działanie przeciwzapalne ma szałwia i rumianek; antyseptycznie zadziała też mięta. Ważne, by herbaty nie były zbyt gorące, bo przy bolących dziąsłach objawy mogą się pogłębiać.

 

jama ustna zęby zapalenie dziąseł leczenie zapalenie dziąseł objawy zapalenie dziąseł leczenie domowe jak leczyć zapalenie dziąseł
Komentarze
Dodano: 08 Lipiec 2016
Autor: Edzia
Ocena:
Do Lidka: a jaki olej trzeba żuć rafinowany czy nierafinowany, bo z tego co wiem są 2 rodzaje. Ja mam ten bezzapachowy w domu.
Odpowiedź
Dodano: 06 Czerwiec 2016
Autor: Tamara
Ocena:
Mój mąż na zapalenie dziąseł stosował sobie płukankę z szałwi, jednak nie obyło się i tak bez wizyty u dentysty i antybiotyku.
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: inga
Ocena:
a u mnie w razie czego pomaga sachol i częste używanie płynu do płukania o właściwościach antybakteryjnych
Odpowiedź
Dodano: 04 Maj 2016
Autor: Lidka
Ocena:
A ja polecam jeszcze do tego żucie oleju kokosowego. Super sprawa, nie dość, że pomaga w infekcji, to jeszcze zęby wybieli.
Odpowiedź
Dodano: 30 Marzec 2016
Autor: Milena
Ocena:
Oj tak, ja swego czasu dorobiłam się zapalenia dziąseł i jego leczenie mało że kosztowne to okropne, a jama ustna tak bolała, że naprawde teraz uważam na wszystko.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach