45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj 5 skutecznych sposobów na kaszel!

Poznaj 5 skutecznych sposobów na kaszel!Poznaj 5 skutecznych sposobów na kaszel!

Jesień i zima to pory wzmożonego ryzyka zachorowań z powodu infekcji wirusowych i bakteryjnych. Jednym z najczęstszych i wyjątkowo męczących objawów jest uciążliwy kaszel. Może trwać od kilku dni do nawet tygodni, co w tym drugim przypadku oznacza kaszel przewlekły, wymagający wizyty u lekarza. Czasem jednak trzeba po prostu go przeczekać. Można też próbować przyspieszyć leczenie dzięki naturalnym trikom. Poniżej najskuteczniejsze domowe sposoby, które pomogą załagodzić, a nawet wyleczyć tę męczącą dolegliwość.

  • Jak radzić sobie z kaszlem?

  • Czy miód pomaga na kaszel?

Kaszel to po prostu fizjologiczny odruch obronny – w ten sposób organizm oczyszcza układ oddechowy. Dzieli się go na ostry (trwający do 3 tygodni) i przewlekły (8 tygodni). W czasie zwykłej infekcji trwa jedynie od 7 do 9 dni. Istotny jest również rodzaj kaszlu:

  • Suchy – czyli nieproduktywny. Charakterystyczne jest dla niego poczucie drażnienia tchawicy. Brzmi jak szczekanie i nie powoduje odksztuszania, przez co jest bardziej męczący niż odmiana mokra. Może być zarówno sygnałem początków przeziębienia (wówczas zmienia się w mokry po 2-3 dniach), ale także oznaczać astmę lub alergię. Czasami też wiąże się z niewydolnością serca.
  • Mokry – czyli produktywny. Wówczas pojawia się lepka wydzielina, o żółtej lub białej barwie. Tego typu kaszel jest zdecydowanie pomocny w zwalczaniu infekcji, ponieważ usuwa z gardła, krtani i tchawicy wydzielinę z martwymi i żywymi drobnoustrojami, które są powodem choroby. W leczeniu tego typu kaszlu przydają się preparaty rozrzedzające i ułatwiające odksztuszanie.

Podstawową zasadą w zwalczaniu kaszlu jest wypijanie dużej ilości płynów, ale istnieją również inne metody radzenia sobie z tą dolegliwością:

  1. Czosnek i cebula – czyli naturalne antybiotyki, które działają przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Posiadają właściwości odkażające dzięki zawartości allicyny.
  2. Napary inhalacyjne – zwłaszcza te z prawoślazu i żywokostu, które rozrzedzają zalegającą wydzielinę i wspomagają jej usunięcie, co jest pomocne zwłaszcza przy suchym kaszlu. Również inhalacja z gorącej wody bez żadnych dodatków może przynieść ulgę!
  3. Miód – ten złoty smakołyk znany jest ze swoich kojących właściwości. Dodany do herbaty lub mleka nawilża suche gardło oraz hamuje kaszel. Nie wolno jednak dawać miodu dzieciom poniżej 1 roku życia!
  4. Rozgrzewające przyprawy – czyli imbir (o właściwościach przeciwbakteryjnych) i chilli. Obie przyprawy rozgrzewają ciało i stymulują organizm do usuwania gardła, krtani itd.
  5. Roztwór z soli i wody – jeden z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie obrzęku gardła, wypłukanie bakterii i innych podrażniających czynników, rozrzedzenie wydzieliny. Zaleca się płukanie trzy razy dziennie. Sposób ten sprawdza się także przy infekcjach samego gardła.
kaszel kaszel suchy leki na kaszel domowe sposoby na kaszel sposoby na kaszel
Komentarze
Dodano: 20 Kwiecień 2016
Autor: Lebna
Ocena:
Ostatnio stałam się zwolenniczką domowych sposobów na kaszel. Stosuję inhalacje, herbate z miodem, albo mleko z miodem, a na końcu syrop z cebuli.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach