Brak słońca, pogorszenie pogody, krótsze i często ponure dni, a także natłok obowiązków związany z zakończeniem okresu wakacyjnego, to najpowszechniejsze przyczyny pojawienia się jesiennej depresji. Jesień to dość trudny czas dla naszej kondycji psychicznej i fizycznej, powodujący zniechęcenie, przygnębienie lub rozdrażnienie. Na szczęście istnieją metody, aby sobie z tym problemem poradzić. Oto 7 najlepszych rozwiązań, które warto zastosować, gdy przytłoczy cię deszczowa, jesienna aura!
- Uzupełnij witaminę D3. Oprócz wymienionych powyżej przyczyn, jednym z powodów jest niedobór witaminy D3, która ma wpływ na naszą koncentrację, pracę mózgu, mięśni i pamięć. Naukowcy dowiedli także, że braki tej witaminy mają związek z depresją, dlatego jej odpowiednia suplementacja może pomóc z leczeniu i zapobieganiu tej chorobie. Witamina D3 dociera do nas głównie za pomocą promieniowania słonecznego, zaś jesienią i zimą możemy czerpać ją z pożywienia: żółtek jaj, ryb (głównie łososia i makreli) oraz tranu. Można rozważyć również zażywanie suplementów.
- Wybierz się na jesienne wakacje. Choć urlopy zwykle planujemy na okres letni, w przypadku częstych spadków nastroju w okresie jesiennym, warto rozważyć przeniesienie ich na czas września lub października. Chodzi oczywiście o wyjazdy do ciepłych krajów, gdzie uzupełnimy niedobory promieni słonecznych. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego inną opcją jest czerpanie słońca z innych źródeł: za pomocą fototerapii (leczenia światłem), albo korzystając z każdego bardziej słonecznego, jesiennego dnia. Zawsze, gdy nadarzy się taka okazja, wybierz się na spacer i wystawiaj twarz na działanie słońca.
- Dodaj do swojej diety kilka energetyzujących składników. Pożywienie może stanowić zastępcze źródło energii, dlatego w twojej jesiennej diecie nie może zabraknąć witamin z grupy B. Wspomagają one wytwarzanie serotoniny, czyli hormonu wpływającego na sen i dobre samopoczucie. Pamiętaj również o spożywaniu morskich ryb bogatych w witaminę D i cenne kwasy omega-3, warzyw i owoców, które mają dużo witamin wzmacniających odporność oraz poprawiających samopoczucie, a także źródeł potasu, który działa kojąco na nerwy (znajdziesz go w orzechach i gorzkiej czekoladzie).
- Bądź aktywny. Chodzi o korzystanie z dnia, nawet, gdy pogoda do tego nie zachęca. Przebywanie na świeżym powietrzu doskonale poprawia nastrój, dlatego jak najwięcej spaceruj, wychodź do lasu, do parku, wybierz się na spacer brzegiem jeziora.
- Zacznij się ruszać. Aktywność fizyczna to kolejne doskonałe źródło życiowej energii, która pomoże w walce z przygnębieniem. Ruch pozwala na odstresowanie się, a także powoduje wydzielanie endorfin w organizmie, określanych mianem hormonów szczęścia. Wybierz się na basen, rower, pobiegaj, idź na jogę, siłownię i fitness, lub potańcz w domu do rytmu ulubionej muzyki. Szybko poczujesz, jak opadają z ciebie negatywne emocje.
- Zadbaj o dobry sen. Po prostu: wysypiaj się. W obliczu przemęczenia szybciej dopada nas przygnębienie. Niewyspanie i ciągłe zmęczenie powoduje, że trudniej jest zmierzyć się z codziennymi obowiązkami. Dlatego staraj się kłaść o rozsądnej porze, jedz kolację na dwie godziny przed snem, żeby nie kłaść się z pełnym lub pustym żołądkiem i staraj się, aby sypialnia zawsze była przewietrzona.
- Uprawiaj seks. Miłość fizyczna to jedna ze zdrowszych, przyjemniejszych i skuteczniejszych form spędzania czasu. Seks to również forma aktywności fizycznej, w dodatku podnosi nasze poczucie szczęścia, poprawia samopoczucie i pobudza wydzielanie endorfin. Poza tym, poprawia relacje w związku z drugą osobą, dlatego będzie doskonale przeciwdziałać jesiennej depresji!
Co o tym sądzisz?