Trudności z zajściem w ciążę aż w 1/3 przypadków są wynikiem zaburzeń jajeczkowania i zaburzeń hormonalnych. Do przyczyn należą głównie: wzrastanie pustego pęcherzyka, brak owulacji (np. po menopauzie), niezdolność jajeczka do pęknięcia, a także nieprawidłowe uwalnianie komórki jajowej w czasie owulacji. Naukowcy uważają, że przyczyna niepłodności tkwi w 40% po stronie kobiety, 40% po stronie mężczyzny, zaś pozostałe 20% to przypadki, w których przyczyny nie da się określić, lub w których problem występuje w przypadku obojga partnerów. Sprawdź, jakie są główne przyczyny bezpłodności u kobiet!
Co jest przyczyną niepłodności?
Jakie choroby powodują niepłodność?
Problem z zajściem w ciążę mogą mieć osoby z nadwagą lub niedowagą – głównie w sytuacji, gdy cierpią na brak miesiączki. Zwykle jednak, gdy ciężar ciała wraca do normy, cykl miesiączkowy również ulega stabilizacji i wzrastają możliwości zapłodnienia. Innymi przyczynami kobiecej bezpłodności są:
- Alkoholizm,
- Zaburzenia układu immunologicznego,
- Choroby przysadki,
- Choroby nadnerczy,
- Choroby tarczycy,
- Endometrioza,
- Stan zapalny w miednicy mniejszej i zmiany bliznowate w jajowodach,
- Wrogość śluzu szyjki macicy, który niszczy spermę,
- Mięśniaki macicy,
- Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak rzeżączka lub chlamydioza
- Choroby dziedziczne,
- Wady macicy,
- Zespół Turnera (czyli brak jednego z dwóch chromosomów X).
Wyróżnia się choroby, które są bardzo częstymi powodami bezpłodności:
- Hiperprolaktynemia – czyli zbyt wysokie stężenie prolaktyny w organizmie, które może stać się przyczyną braku miesiączki i zaburzeń jajeczkowania. Powoduje też zmniejszenie wydzielania progesteronu niezbędnego w czasie ciąży.
- Endometrioza – powoduje migrację endometrium poza jamę macicy, którego komórki złuszczają się i powodują krwawienie. W wyniku tego mogą pojawiać się zrosty, torbiele, a także zlepianie się wszystkich elementów układu rodnego. Powoduje to nie tylko mniejszą płodność, ale także inne schorzenia.
- Zespół policystycznych jajników – jedno z najczęstszych zaburzeń w okresie rozrodczym. Charakteryzuje się zbyt dużą ilością męskich hormonów płciowych we krwi, co staje się przyczyną braku krwawienia miesięcznego, a co za tym idzie – bezpłodności. Nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów powoduje powstawanie torbieli i utrudnia zajście w ciążę.
- Polipy – występują w szyjce macicy lub jej trzonie, choć mogą pojawić się w każdej części ciała. Mogą powodować obfite krwawienia.
- Mięśniaki macicy – również bardzo częsta przyczyna problemu z zajściem w ciążę. Powodują poronienia, długotrwałe miesiączki. Przyczyną ich powstawania są skłonności genetyczne i zaburzenia hormonalne.
- Niewydolność jajników – czyli przedwczesne wyczerpanie pierwotnych pęcherzyków w jajnikach, np. w wyniku terapii przeciwnowotworowej.
- Choroby zapalne miednicy mniejszej – 20% kobiet cierpiących na te schorzenia ma problem z zajściem w ciążę. Ostre i przewlekłe zapalenia powodują niszczenie jajowodów, bliznowacenie, powstawanie ropni.
Co o tym sądzisz?