45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Poznaj szybkie i skuteczne sposoby na ból gardła

Poznaj szybkie i skuteczne sposoby na ból gardłaPoznaj szybkie i skuteczne sposoby na ból gardła

Ból gardła to nieprzyjemna, ale dość łatwa do wyleczenia przypadłość. Oczywiście w sytuacji, w której nie mamy do czynienia z poważniejszymi schorzeniami (jak np. angina), ale ze zwykłym bólem lub chrypą, które towarzyszą infekcjom i przeziębieniom. Jesienna, deszczowa aura sprzyja tego typu schorzeniom. Można załagodzić je stosując wiele metod: okłady, tabletki do ssania, czy płukanki. Do momentu, aż objawy się nie pogorszą i nie towarzyszą im inne niepokojące symptomy, można próbować poradzić sobie z bólem bez pomocy lekarza.

Bólowi gardła często towarzyszy chrypka, która jest efektem podrażnienia krtani. Czasem jest tak mocna, że znacznie utrudnia mówienie. W leczeniu gardła domowymi sposobami ważna jest konsekwencja i regularność. Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej!

Pamiętaj o nawilżaniu

Przy zwalczaniu tej dolegliwości bardzo ważne jest nawilżanie – zarówno powietrza w pomieszczeniach, w których znajduje się chory, jak i samego gardła. W miejscu, w którym przebywa pacjent, można położyć mokry ręcznik na kaloryferze lub zastosować specjalny nawilżacz powietrza. Istotne jest także picie dużych ilości płynów, co załagodzi dolegliwości bólowe i jednocześnie wspomoże oczyszczanie gardła.

Oprócz czystej, niesłodzonej wody (którą w czasie choroby należy wypijać w ilościach nawet do 2,5 litra na dzień) lub herbaty, działanie nawilżające wykazuje miód oraz oliwa z oliwek. Rozgrzewająco i kojąco podziała również talerz ciepłego, domowego rosołu.

Wypróbuj babcine sposoby

Jedną z najstarszych metod jest stosowanie okładu z ziemniaków. W tym celu, należy ugotować ziemniaki, a następne (jeszcze gorące) zgnieść na papkę i zawinąć ją w lnianą ścierkę. Tak przygotowany okład umieszczamy w okolicy gardła i owijamy je szalikiem, czekając, aż ziemniaki wystygną.

Inną naturalną metodą na ból gardła, stosowaną przez nasze babcie, jest picie ciepłego mleka z czosnkiem. To naturalny antybiotyk, który jest doskonałą bronią w walce z infekcjami, ponieważ wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Wystarczą 1-2 ząbki w szklance mleka dziennie.

Działanie łagodzące wykazuje również miód, który podziała zarówno, gdy dodamy go do herbaty z cytryną, jak i gdy będziemy delektować się łyżeczką samego miodu (rozpuszczając się powoli w ustach, zadziała podobnie do tabletek do ssania). Ten złoty przysmak wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne, antywirusowe i antybakteryjne.

Wypłucz ból i chrypkę

Na bolące gardło warto stosować płukanki. Jednym ze sposobów jest płukanie sodą, która zmniejsza obrzęk i łagodzi stan zapalny. Dla najlepszych efektów należy robić to 3-4 razy na dzień, rozpuszczając łyżeczkę sody oczyszczonej w połowie szklanki ciepłej wody. Poza sodą, dobrze działają również płukanki ziołowe: z rumianku, tymianku lub szałwii, które wykazują działanie przeciwzapalne i minimalizujące ból.

przeziębienie i grypa ból gardła chrypa płukanie gardła
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Edyta
Ocena:
Mama robiła mi taką solankę do płukania, jak byłam mała. Sama nie stosuję tej metody, choć z tego, co pamiętam, pomagała.
Odpowiedź
Dodano: 09 Listopad 2016
Autor: Anka'93
Ocena:
Okładu z ziemniaków nie znałam. Dziwny sposób, trochę zachodu wymaga ale jak pomaga, to się nie czepiam.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach