Odkwasza organizm, zwalcza czynniki chorobotwórcze, przyśpiesza powrót do zdrowia. Zawdzięczamy mu sprawne przyswajanie substancji odżywczych oraz ochronę przed chorobą wrzodową, dzięki wydzielanemu za jego sprawą śluzowi. Rzadziej też uskarżamy się na dolegliwości trawienne i bóle, wspomaga koncentrację.
Jakie właściwości ma imbir?
Czy imbir ma właściwości przeciwzapalne?
Nie ma chyba osoby, która nie byłaby zadowolona z korzyści zdrowotnych, które niesie imbir. W pięciu punktach przedstawiamy, dlaczego warto włączyć go na stałe do swego menu.
Tajemniczo brzmiący 6-shogaol
Imbir zawiera pokaźną dawkę przeciwutleniaczy chroniących nas przed powstawaniem nowotworów. Popularna przyprawa prowadzi do tzw. apoptozy, którą lekarze abstrahując od naukowego języka, tłumaczą zmuszaniem komórek rakowych do popełnienia samobójstwa. Możliwe jest to dzięki związkowi zwanemu Shoagol, który wraz z drugim fenyloalkanem – gingerolem, prócz właściwości przeciwnowotworowych, wykazuje przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Gingerol blokuje czynnik NF-kB, cytokiny TNF-α, iNOS leukotrieny LTB4, czyli głównych winowajców nowotworu. Imbir największe znaczenie ma dla osób ze zdiagnozowaną białaczką, rakiem piersi, jajników, prostaty, skóry, płuc, żołądka, okrężnicy i wątroby.
Dla przyszłych mam i kobiet miesiączkujących
Imbir jest nie tylko bezpieczny, ale i bardzo pożyteczny dla kobiet w ciąży. Łagodzi niestrawność oraz mdłości, nawet te, które wystąpiły po operacjach lub chemioterapii. Spożywany już przy pierwszych symptomach PMS zmniejszy intensywność bólu menstruacyjnego.
Żyj pełnią życia!
Z uwagi na działanie przeciwzapalne ukoi ból kolan przy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Stanowi nieocenione wsparcie dla systemu immunologicznego, zmniejsza prawdopodobieństwo, że złapiemy infekcję, a w razie czego przejdziemy ją łagodniej. Sprzyja wypoceniu się podczas przeziębienia, oczyszcza układ mikrokrążenia, w tym i zatoki. Hamuje alergię, przez wzgląd na antyhistaminowe właściwości. Nadto przyniesie ulgę dla amatorów turystyki, których chęć odkrywania świata była hamowana z uwagi na chorobę lokomocyjną lub chorobę morską.
Dla diabetyków
Jak dowiodły wstępne wyniki badań, spożywane na co dzień 2 g sproszkowanego imbiru wystarczą by obniżyć poziom cukru na czczo, aż o 12%, natomiast hemoglobiny glikowanej o 10% u osób z cukrzycą typu II.
Prostsze odchudzanie
Przez wzrost ciepła w organizmie, czyli tzw. termogenezę, która zachodzi po spożyciu imbiru, metabolizm i spalanie tłuszczu przyśpieszają, a co więcej, dłużej odczuwamy sytość. Warto odrobinę sproszkowanego imbiru wypić wraz ze szklanką ciepłej wody.
Imbirowa receptura - herbatka
Już 1 łyżka startego przed momentem kłącza wystarczy do przyrządzenia 4 porcji zdrowotnej herbaty imbirowej. Przyprawę zalewamy litrem wody, doprawiamy 4 łyżkami miodu, łyżką cukru, wkrapiamy sok z 2 cytryn. Cieszyć się wyjątkowym aromatem i zdrowotnymi właściwościami możemy na różne sposoby, wystarczy wkroić plasterek do soku czy herbaty, dodać sproszkowaną przyprawę do ciasta marchewkowego.
Co o tym sądzisz?