Żurawina jest owocem często wykorzystywanym i spożywanym w polskiej kuchni. Owoc ten należy do rodzaju borówek i zawiera w sobie wiele ważnych dla zdrowia wartości odżywczych. Żurawinę z powodzeniem wykorzystuje się w lecznictwie, gdzie spełnia wielorakie funkcje.
Wartości odżywcze żurawiny
W żurawinie znajduje się 46 kcal na 100 gram, przy tym 0,1 gram tłuszczów wielonienasyconych, 0,4 g białka oraz 12 g węglowodanów i 4 g cukru, co odpowiada za słodki smak tego owocu. Żurawina to także źródło błonnika, którego znajdziemy 4,6 g na 100 gram.
Co to jest żurawina?
Jakie właściwości ma żurawina?
Ważne mikro- i makroelementy oraz witaminy (x gram / 100 gram)
- Magnez: 6g
- Sód: 2 mg
- Potas: 85 mg
- Kwas askorbinowy: 13,3 mg
- Wapń: 8 mg
- Żelazo: 0,2 mg
- Witamina B6: 0,1 mg
W żurawinie znajdziemy również spore ilości witaminy C odpowiedzialnej za wspieranie odporności organizmu.
Układ moczowy i płciowy: owoc żurawiny a infekcje
Jest to świetny lek, a jednocześnie składnik profilaktyczny, przy leczeniu wszelkich infekcji dróg moczowych (często spotykanych u kobiet). Po raz pierwszy odkryto lecznicze możliwości żurawiny w 1840 roku, a współczesne badania w 100% potwierdziły dawne doniesienia. Żurawina działa bakteriobójczo oraz przeciwgrzybicznie.
Owoc żurawiny i żurawina leczy:
- Wszelkie zakażenia i infekcje dróg moczowych
- Zapalenie pęcherza moczowego (tzw. chorobę miesiąca miodowego)
- Schorzenia skóry
- Wrzody żołądka
- Przeziębienia i anginy
Znajdujące się w żurawinie proantocyjanidyny poprawiają siłę skurczu serca oraz obniżają poziomy cukru we krwi. Odpowiadają również za ochronę wątroby. Owoc żurawiny zapobiega zawałom serca oraz udarom mózgu.
Leczenie za pomocą żurawiny
Żurawinę można zakupić w aptekach w formie tabletek, jako oddzielny lek i suplement diety. Wyciąg z owocu żurawiny zawiera się jednak w coraz większej ilości innych, dedykowanych dla różnych schorzeń, leków. Samą żurawinę można zakupić również w formie przetworzonej (dżemy, suszona żurawina) czy nieprzetworzonej (owoce) w różnego rodzaju sklepach i marketach spożywczych. Świeże owoce zawierają największe ilości wymienionych wyżej witamin oraz elementów odżywczych. Co ciekawe, można je przechowywać w lodówce (bez utraty wartości odżywczych) nawet przez ok. trzy miesiące. Suszone owoce żurawiny można przechowywać w odpowiednich warunkach nawet przez kilka lat bez utraty ich właściwości leczniczych. To czyni owoc żurawiny świetnym i długotrwałym domowym lekarstwem. Co ważne, również gotowana żurawina nadal będzie oddziaływała z bakteriami niszcząc je – wysoka temperatura nie niszczy związków bakteriobójczych zawartych w tych owocach.
Co o tym sądzisz?