Gdy na ramionach pojawia się biały „pyłek”, wielu z nas sięga po znane marki szamponów przeciw łupieżowych. Ta widoczna gołym okiem dolegliwość spędza sen z powiek wielu osób, ponieważ trudno jest pozbyć się jej raz na zawsze. Łupież pojawia się i znika, a to dlatego, że pozbywamy się przede wszystkim jego oznak, nie zaś najważniejszego: przyczyny schorzenia.
Jakie są przyczyny łupieżu?
Czy szampon przeciwłupieżowy działa?
Dotrzeć do powodów łupieżu nie jest najłatwiej. Zwykle leczenie prowadzimy na własną rękę stosując apteczne i drogeryjne specyfiki. Łupież to bardzo częsta dolegliwość, występująca u prawie połowy dorosłych osób. Do jego podstawowych objawów należą:
- Swędzenie,
- Łuszczenie się skóry głowy,
- Liczne zaczerwienienia i podrażnienia.
Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Złuszczanie może mieć różne stopnie zaawansowania, od łagodniejszego (które objawia się przede wszystkim suchością skóry), do nawracającego i rozległego. Najrzadziej pojawia się u osób w podeszłym wieku oraz u dzieci. Choć nie jest to schorzenie, które ma wpływ na nasze zdrowie i nie zagraża życiu, to stanowi bardzo kłopotliwą przypadłość. U wielu osób wywołuje brak komfortu, obniża samoocenę i wpływa negatywnie na jakość życia, powodując stres i troski.
Przyczyny łupieżu
Przypadłość może mieć swoje źródło w czynnikach wewnętrznych i zewnętrznych. Do czynników zewnętrznych zaliczamy styl życia, dietę i wpływ środowiska, a wewnętrznych wszelkie nieprawidłowości w systemie odpornościowym, hormonalnym (dlatego często cierpimy na łupież w okresie dojrzewania) i neurologicznym. Głównymi sprawcami łupieżu są drożdżaki Malassezia.
Szampon przeciwłupieżowy – który wybrać?
Badania naukowców dowodzą, że to właśnie szampony są najlepszą drogą do zwalczenia łupieżu. Na podstawie obserwacji ustalono, że wszelkie kremy, pianki i roztwory nie dadzą takich efektów, jak szampon. W składzie odpowiedniego specyfiku tego typu powinny znaleźć się głównie:
- Siarczek selenu (Selenium Sulfide) – stosuje się go nie tylko w szamponach przeciwłupieżowych, ale również w lekach przeciwgrzybicznych. Składnik ten zwalcza infekcję drożdżakami, która jest najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu. Oprócz tego działa przeciwzłuszczająco i zmniejsza świąd skóry. Nie sięgaj po siarczek selenu w przypadku, gdy na twojej głowie pojawił się wysięk lub stan zapalny. Nie zaleca się go także kobietom w ciąży, mamom karmiącym i dzieciom poniżej 5. roku życia.
- Pirytionian cynku – ten składnik również działa na przyczynę występowania łupieżu, a nie na same objawy, gdyż zwalcza drożdżaka wywołującego schorzenie. Po umyciu się tą substancją pozostaje ona dość długo na głowie, dzięki czemu działa długotrwale.
- Substancje zmniejszające objawy łupieżu, a nie jego przyczynę – są to składniki, które mogą okazać się skuteczniejsze w przypadku dolegliwości, które nie są wywołane drożdżakiem, ale np. stresem i zmianami hormonalnymi. Do tego typu substancji należą: siarka, mocznik, dziegdzie, kwas salicylowy oraz ichtiol.
Co o tym sądzisz?