W okresie ciąży normalnym jest, że przyszłe mamy stopniowo przybierają na wadze – ta oczywistość może być jednak przyczyną pewnych rozterek. Jak kontrolować swoją wagę, aby po porodzie szybko wrócić do formy? Ile trzeba przytyć w czasie ciąży? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Waga w ciąży jest kwestią indywidualną. To, ile przybieramy na wadze, warunkują nasze geny, styl życia i waga przed zapłodnieniem, a także wielkość dziecka. Zdarza się, że noworodek waży niewiele, a innym razem rodzi się 4-kilogramowy maluszek.
Jaka waga w ciąży?
Jak nie przytyć w ciąży?
Normalnie kontrolujemy swoją wagę za pomocą wskaźnika BMI, jednak w ciąży jest to niemożliwe. Taką kontrolę przeprowadzi jedynie lekarz prowadzący, który waży pacjentkę co wizytę, zawsze na tej samej wadze. Ważne są więc regularne wizyty u ginekologa i sprawdzanie, czy wszystko przebiega prawidłowo.
Ile można przytyć w ciąży?
Odpowiedź na takie pytanie nie jest uniwersalna, ponieważ różnimy się od siebie. Organizmy w różnorodny sposób reagują na poszczególne zmiany zachodzące w ciele, zwłaszcza w czasie ciąży. Mimo to, określono „widełki”, w których mniej więcej powinna mieścić się przyszła mama. Przez dziewięć miesięcy stopniowo przybywa kilogramów, a finalnie sięgają one od 10 do 12 kilogramów. Na tę wartość składają się: macica (1kg), krew i inne płyny ustrojowe (3kg), piersi (do 2kg), płyn owodniowy (1-2kg), łożysko (0,5-1kg), dziecko (3-4kg).
7kg traci się niedługo po porodzie, zaś reszta „umyka” samoistnie z biegiem czasu – np. w wyniku karmienia piersią.
- Pierwszy trymestr – powinnaś przytyć około 2kg, dziecko jest jeszcze niewielkie. Niektóre kobiety chudną przez poranne mdłości,
- Drugi trymestr – od tego momentu przybierasz na wadze około pół kg na tydzień, czyli 2kg miesięcznie,
- Trzeci trymestr – przebiega podobnie jak drugi, zaś przed samym porodem już w ogóle się nie tyje.
Zadbaj o siebie odpowiednio wcześniej
Przyrost wagi w czasie zdrowej ciąży wynosi od 12 do 17kg. Mimo wszystko, masz ciągły wpływ na swój wygląd w trakcie ciąży, jak i po porodzie. Jeśli „jesz za dwoje”, nie ruszasz się, musisz liczyć się z konsekwencjami. Nie warto traktować tego stanu jako wymówki do sięgania po zbyt kaloryczne posiłki. Niestety, przyniesie to konsekwencje w postaci tłuszczyku, który trudno będzie zrzucić.
Najczęściej, nadmiernie tyją osoby, które po prostu mają taką skłonność. W trakcie ciąży u niektórych kobiety ujawniają się również zaburzenia endokrynologiczne, które są czynnikiem sprzyjającym tyciu. Zła jest zarówno nadwaga (może zakłócać m.in. odczucia związane z ruchami płodu, powoduje nadciśnienie, obrzęki, żylaki), jak i niedowaga – kobiety o zbyt niskiej wadze częściej rodzą dzieci z zaburzeniami, np. opóźnieniem rozwojowym. Dlatego należy zadbać o swoje „rozmiary” zarówno przed ciążą – wprowadzając zdrowy tryb życia i osiągając optymalną wagę, jak i w jej trakcie.
Co o tym sądzisz?