Nazwa probiotyk z greckiego „pro bios” czyli „dla życia”, to skuteczna ochrona dla organizmu w chwilach, gdy szczególnie tego potrzebuje. Lekarze zalecają przyjmowanie tego typu preparatów najczęściej gdy zażywamy antybiotyki. Ich celem jest przede wszystkim ochrona naszej mikroflory jelitowej, ale nie tylko.
Czym właściwie jest probiotyk i co wchodzi w jego skład? Pamiętajmy, że probiotyk to nie tylko preparat kupowany w aptece. Mogą występować w formie tabletek, ale znajdziemy je również w naturalnych produktach żywnościowych. Ważne, aby zawierały pojedyncze lub mieszane hodowle żywych drobnoustrojów, które podawane w odpowiednich ilościach wywołują pozytywny efekt na nasze zdrowie.
Na co pomagają probiotyki?
Co to są probiotyki?
Obecne w probiotyku drobnoustroje występują naturalnie w mikroflorze układu pokarmowego człowieka, a ich rolą jest produkowanie kwasu mlekowego. Ważne jest, aby były odporne na różne substancje występujące w naszym organizmie – enzymy trawienne, kwasy solne i żółciowe.
Kiedy stosować probiotyk i jakie korzyści przynosi?
Oprócz antybiotykoterapii, warto stosować probiotyki również w innych sytuacjach, w których nasz organizm jest czymś przeciążony. Oddziałują głównie na niektóre dolegliwości pokarmowe. Dlatego można sięgać po nie w przypadku:
- Biegunki po zakończeniu stosowania antybiotyku,
- Grypy żołądkowej, czyli infekcji rotawirusowej,
- Ostrej biegunki u dziecka,
- Biegunki podróżnych,
- Zespołu jelita drażliwego.
Ich działanie polega na wchłonięciu się w jelita i przyleganie do ich ścian, chroniąc je przed bakteriami wywołującymi choroby. Zakwaszają środowisko jelita, zapobiegają tym samym biegunce, zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii u najmłodszych, usprawniają wchłanianie witamin i minerałów, podwyższają odporność organizmu, a nawet obniżają poziom „złego” cholesterolu. Są to przede wszystkim drożdżaki, pałeczki kwasu mlekowego, bifidobakterie, ziarniaki.
Bakterie obecne w probiotyku to źródło wielu ważnych korzyści:
- Chronią mikroflorę jelitową,
- Łagodzą symptomy nietolerancji laktozy,
- Syntezują niektóre witaminy – witaminę K, kwas foliowy, witaminy z grupy B,
- Zwiększają wchłanianie substancji odżywczych,
- Wspierają procesy trawienne,
- Czasem działają przeciwnowotworowo i antyalergicznie.
Naturalne probiotyki
Źródłem dobrych bakterii może być również pożywienie. Są to głównie fermentowane produkty mleczne, takie jak maślanka, kefiry, mleko acidofilne, jogurty, zsiadłe mleko.
Co o tym sądzisz?