45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Próchnica nie ma wakacji - zadbaj o zęby malucha

próchnica u dzieckapróchnica u dziecka

Lato to czas rozluźnienia i odpoczynku, można odpuścić sobie i dziecku wiele obowiązków. Nie dotyczy to jednak zębów maluszka. Lepiej z wakacji przywozić pamiątki związane z miejscem pobytu i dbać o to, by jedna z nich nie była próchnica. Jak o to zadbać, jak przekonać malucha, że zęby trzeba dokładnie myć. Czy jeśli kilka razy dziecko nie umyje zębów należy się martwić? Mycie, myciu nierówne, zadbajmy o to by nasze dzieci miały piękne uśmiechy.

  • Jak dbać o zęby malucha?

  • Jak myć zęby?

Myję zęby

Ważne jest nie tylko samo mycie zębów, ale przede wszystkim sposób w jaki się to robi. Myjąc zęby usuwamy z nich osad powstały w wyniku jedzenia i picia, gdzie namnażają się niebezpieczne dla zębów bakterie. Bakterie żywią się osadem i niszczą szkliwo, a to z kolei doprowadza do pojawienia się próchnicy. Wakacje i lato nie zwalniają nas z obowiązku dopilnowania dokładnego szorowania zębów przez nasze pociechy.

Szczoteczka – dobry przyjaciel dziecka

W zabieganiu spowodowanym wyjazdowym wypoczynkiem, szaleństwach w ciągu dnia, dziecko wieczorem bywa tak zmęczone, że pada dosłownie z nóg. Nie trudno wówczas popuścić i pozwolić maluchowi pójść spać bez umycia ząbków. Nie pozwalajmy na to, przyzwyczajenie to może bowiem okazać się rutyną.  O dokładnym wyszorowaniu ząbków należy również pamiętać także rano, nawet gdy spieszycie się na zaplanowane atrakcje wakacyjne.

Próchnica nie odpoczywa

Bakterie nie odpoczywają i nie poczekają aż maluch wykąpie się w morzu, pobawi na placu zabaw czy zje kolejne lody. Osad tworzy się natychmiast, a po dwóch tygodniach jest go ogromna ilość. Taki stan powoduje odwapnienie szkliwa, a to bardzo szybko u małych dzieci doprowadza do powstania próchnicy.

O próchnicę nie trudno!

Okazuje się, że w czasach ogólnej dostępności do stomatologa, bezbolesnych zabiegów coraz więcej siedmiolatków ma próchnicę! Polskie przedszkolaki chorują na próchnicę częściej niż ich europejscy rówieśnicy a nawet maluchy z Bośni i Wietnamu. Dlaczego tak się dzieje?  Winny jest nie tylko niewystarczający poziom higieny jamy ustnej ale i zatrważająca ilość słodyczy jaki coraz chętniej pochłaniają maluchy.

Elementarz mycia zębów

Czy jesteście w domu, czy na wakacyjnej eskapadzie pamiętajcie:

- maleńkiemu dziecku, które nie ma jeszcze ząbków dziąsła należy przecierać  gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie,

- pierwsze ząbki warto czyścić specjalną szczoteczką silikonową, potem można używać już zwykłej,

- ważna jest pasta zawierająca fluor z odpowiednią ilością wskazaną dla wieku,

- szoruj zęby co najmniej dwie minuty, pozwól dziecku na samodzielność ale po nim wyszoruj mu zęby ty. Dziecko nigdy nie zrobi tego tak dokładnie,

- myj zęby rano i wieczorem, ustaw dziecku dwuminutową piosenkę i niech skończy gdy skończy się muzyka,

- szoruj zęby w każdym zakamarku,

- pokaż dziecku, że ty także przykładasz do mycia zębów dużą wagę, daj mu przykład,

- mycie zębów nie może być nieprzyjemnym obowiązkiem, spraw aby maluchowi kojarzyło się z czymś przyjemnym, róbcie śmieszne miny, zróbcie z tego rytuał…

zdrowe zęby próchnica mycie zębów zęby u dziecka próchnica u dziecka
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: Daria 36
Ocena:
Jak się od początku dba o higienę zębów, to z czasem wchodzi ona w nawyk i dziecka nie trzeba specjalnie przymuszać. Ja tak swoje dzieciaki nauczyłam.
Odpowiedź
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Marta
Ocena:
Znam dziecko, które w wieku 4 lat ma bardzo popsute zęby, ale patrząc na rodziców to się nie dziwię, bo sami nie dbają raczej o jamę ustną, co widać na pierwszy rzut oka.
Odpowiedź
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Kasia
Ocena:
U mnie w domu nie ma przebacz. O ile zdarza się dzień dziecka od kąpieli, to mycia zębów nigdy dzieciom nie odpuszczam.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach