45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przedwczesna menopauza wyrokiem dla kobiety?

Przedwczesna menopauza wyrokiem dla kobiety?Przedwczesna menopauza wyrokiem dla kobiety?

Zanik miesiączki to skutek przemęczenia, silnego stresu – w ten sposób młode kobiety starają wytłumaczyć sobie brak okresu i złe samopoczucie. Czasami może oznaczać to jednak przedwczesne przekwitanie – dzieje się tak u jednej na tysiąc młodych kobiet przed 30 rokiem życia. To zdecydowanie za wcześnie.

  • Co to jest menopauza?

  • Jakie są objawy menopauzy?


Menopauza jest naturalną reakcją kobiecego organizmu na upływające lata. Kobiety najczęściej wchodzą w fazę przekwitania między 45 a 55 rokiem życia. Przy czym należy rozróżnić dwa pojęcia: menopauza (oznacza ostatnią miesiączkę) i klimakterium ( proces, który prowadzi do ustania miesiączkowania). Menopauza zatem jest wywoływana przez zaburzenie pracy układu hormonalnego. Następują jajnikowe wahania poziomu estrogenów i progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza.

U młodych kobiet często wynikiem szybszego przekwitania są czynniki mające bardzo silny wpływ na proces wyniszczania się organizmu: nałogowe palenie papierosów, nowotwór, chemioterapia, drakońskie diety, głodówki, anoreksja, bulimia.
W wielu przypadkach przyczyną tego stanu są także czynniki genetyczne i różnego rodzaju choroby takie jak cukrzyca, niedoczynność, nadczynność tarczycy, zaburzenia układu immunologicznego, zaburzenia hormonalne.
Należy zatem nie lekceważyć sygnałów naszego organizmu gdy zauważymy:
- nieregularne, bardzo słabe lub obfite miesiączki;
- uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenie potliwości;
- nagłe zaczerwienienie twarzy;
- przyrost wagi;
- zaburzenia snu;
- suchość pochwy;
- kołatanie serca;
- nastroje depresyjne.
Jeżeli zaobserwujemy u siebie wyżej wymienione objawy, należy zgłosić się do ginekologa, który aby potwierdzić diagnozę zleci następujące badania: USG – oceni w ten sposób jajniki i macicę; badania krwi – ustali poziom hormonów. Poza tym lekarz może zlecić dodatkowe badania: poziomu prolaktyny (PRL), hormonów tarczycy (T3, T4) i hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową – TSH.

Trzeba pamiętać, że można zahamować postępowanie przedwczesnej menopauzy. Najczęściej stosowana jest kuracja hormonalna, która ma na celu przywrócenie i unormowanie funkcji jajników, i która pomaga łagodniej przejść ten nieprzyjemny okres. Skuteczne leczenie hormonalne wyrównuje poziom hormonów, a nawet może zatrzymać proces powolnego wygasania czynności jajników. Istnieje wtedy spora szansa na zajście w ciążę.
Stąd apel do młodych kobiet, aby nie ignorowały zaburzeń związanych z miesiączkowaniem. Niezależnie od przyczyn, proces przekwitania w tak młodym wieku jest dla kobiety, która go przechodzi wielką tragedią.

przekwitanie pocenie miesiączka zaburzenia snu menupauza
Komentarze
Dodano: 07 Czerwiec 2016
Autor: Milena
Ocena:
Miałam koleżankę u ktorej stwierdzono przekwitanie w wieku 26 lat, bardzo smutna informacja zwłaszcza gdy stara się o dziecko
Odpowiedź
Dodano: 11 Maj 2016
Autor: Maryla
Ocena:
Menopauza przed 30-tką? Straszne. W tym wieku często kobiety nie zostają teraz nawet jeszcze matkami.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach