45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Przerost prostaty. Jak rozpoznać to dokuczliwe schorzenie?

Przerost prostaty. Jak rozpoznać to dokuczliwe schorzenie?Przerost prostaty. Jak rozpoznać to dokuczliwe schorzenie?

Gruczolak stercza, czyli inaczej łagodny przerost prostaty, polega na powiększeniu w strefie przejściowej stercza, która otula cewkę. Gruczoł krokowy uciskając na nią utrudnia oddawanie moczu, w związku z czym wizyty w toalecie są częstsze, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, a każdorazowo oddawana jest mniejsza ilość moczu.

  • Co to jest gruczolak stercza?

  • Jak leczyć przerost prostaty?

Prostata jest małym organem zlokalizowanym pod pęcherzem, wokół odcinka cewki moczowej. Oznakami przerostu prostaty są trudności w oddawaniu moczu.

Objawy gruczolaka stercza

Symptomy przerostu gruczołu krokowego rozwijają się podczas trzech etapów.

  • W pierwszym, do kilkukrotnego oddawania moczu dochodzi nocą i za dnia, lecz możliwe jest wciąż zupełne opróżnienie pęcherza. Proces opróżniania trwa dłużej, gdyż strumień jest cienki.
  • Następnie pojawiają się stany zapalne pęcherza, do wizyty w toalecie dochodzi częściej. Z infekcjami współwystępuje bolesność przy opróżnianiu pęcherza.
  • Na ostatnim etapie dochodzi do wtórnych zakażeń. Pojawia się zagrożenie kamicy i niewydolności nerek oraz mocznicy. Ta ostatnia bezpośrednio zagraża życiu, poziom mocznika we krwi wzrasta.

Dzieje się tak, ponieważ zalegający mocz skutkuje samozatruwaniem się organizmu. Kamica moczowa jest schorzeniem, które potrafi całkowicie zablokować przepływ moczu, a ponadto doprowadzić do zaniku miąższu nerkowego i niewydolności nerek.

Winnym przerostowi prostaty jest hormon DHT. Wytwarzany jest on wskutek biochemicznych przemian cholesterolu. Zgodnie z obwieszczeniem Światowej Organizacji Zdrowia, gruczolak stwierdza się u większości mężczyzn po 80. roku życia oraz u co drugiego po 50. rokiem życia.

Leczenie - im wcześniej, tym łatwiej uporasz się z gruczolakiem!

Leczenie będzie tym prostsze, im wcześniej je podejmiemy. Lekarz urolog zapewne przepisze tabletki. Przedtem, konieczne może okazać się badanie przezodbytnicze, USG prostaty i tzw. badanie PSA, polegające na oznakowaniu markerów nowotworowych.

Niemniej, warto wypróbować domowe sposoby na ograniczenie uciążliwości rozrostu prostaty. Ziołowe suplementy lub napary, przyczynią się do zahamowania hormonu BHP i usprawnią pracę gruczołu krokowego.

  • Wierzbownica drobnokwiatowa wspomaga leczenie zapalenia cewki moczowej, a także przy wtórnych zapaleniach pęcherza.
  • Dla ograniczenia rozrostu, a tym samym ułatwienia przepływu moczu, zalecana jest palma sabałowa.
  • Pokrzywa wykazuje właściwości moczopędne.

Zioła warto stosować również dlatego, że podczas kuracji nie osłabiają libido.

Urolog zleca operacyjne leczenie prostaty, dopiero wówczas, gdy inne metody okażą się nieskuteczne. Niekiedy przepisywane są leki hormonalne, które umożliwiają zatrzymanie, a nawet cofnięcie rozrostu do 20 procent. Niestety, często odbijają się one negatywnie na życiu seksualnym, gdyż zaburzają erekcję i osłabiają libido. Dobrym rozwiązaniem jest rozluźnienie mięśni gładkich dolnych dróg moczowych w wyniku stosowania alfablokerów. W tym wypadku nie musimy niepokoić się o zaburzenia funkcji seksualnych, jednak możliwe są spadki ciśnienia oraz zawroty głowy.

przerost prostaty problemy z erekcją problemy z oddawaniem moczu gruczolak prostaty

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach