45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Pylica - przewlekła choroba zawodowa, która prowadzi do niewydolności oddechowej

Pylica - przewlekła choroba zawodowa, która prowadzi do niewydolności oddechowejPylica - przewlekła choroba zawodowa, która prowadzi do niewydolności oddechowej

Pylica płuc jest chorobą układu oddechowego, która wynika z długotrwałego narażenia na wdychanie substancji chemicznych, które wykazują niekorzystne dla zdrowia właściwości. Zaliczana jest w poczet chorób zawodowych, gdyż najliczniejsze grono cierpiących na nią, stanowią osoby narażone na pracę w miejscach, gdzie występują szkodliwe substancje, m.in. pył węglowy.

  • Co to jest pylica?

  • Jakie są przyczyny pylicy?

Substancje zalegające w płucach powodują zmiany w tkankach płuc mające niestety zgubne dla zdrowia skutki, w tym i prowadzą do niewydolności oddechowej.

Przyczyny rozwoju pylicy

Kontakt z pyłami mineralnymi talku, azbestu, węgla czy boksytów tworzą wewnątrz płuc bliznowacenia, które pociągają za sobą spectrum zagrażających życiu konsekwencji, począwszy od zaburzeń czynności oddechowych, a skończywszy na gruźlicy, niewydolności płuc czy rozwoju chorób serca.

Wśród spotykanych rodzajów pylicy wyróżnić należy pylicę bawełnianą, węglową, żelazową, azbestową, krzemową, talkową oraz wapniową.

Alarmujące objawy

U osób zmagających się z tym schorzeniem, spostrzegany jest stan podgorączkowy, duszność wysiłkowa, niewydolność krążenia prawokomorowego, a także zapalenie oskrzeli czy rozedma płuc. Jeden z czołowych objawów stanowi kaszel, któremu towarzyszy odpluwanie plwociny, duszność oraz wrażenie ciasnoty w klatce piersiowej, przy czym dokuczliwość tych symptomów nasila się wraz z wydłużaniem okresu wdychania pyłu.

Leczenie

O ile podejrzewasz u siebie pylicę wybierz się na konsultację do lekarza rodzinnego, pulmonologa, internisty, bądź lekarza medycyny pracy. Specjalista przeprowadzi wywiad odnośnie warunków w jakich pracuje pacjent i badanie fizykalne, po czym skieruje na radiologiczne badanie klatki piersiowej. Możliwa jest także tomografia komputerowa.

Pylicę płuc leczy się przede wszystkim poprzez łagodzenie jej objawów, terapia nie jest do końca skuteczna. Należy ograniczyć wysiłek fizyczny, a zarazem i zapotrzebowanie na tlen, jeśli niewydolność oddechowa się nasila. Drzewo oskrzelowe udrażnia się poprzez zastosowanie leków, które poszerzają jego światło, co zwiększa wymianę gazową oraz wentylację płuc. Należy również wyeliminować czynniki, które blokują swobodny przepływ powietrza, takie jak palenie papierosów czy nieżyt oskrzeli. Warto rozważyć zmianę miejsca zamieszkania, o ile miejsce, w którym żyjemy jest zanieczyszczone szkodliwym pyłem.

Metody zapobiegania

Celem ochrony zdrowia miejsca pracy powinny być wyposażone w urządzenia odpylające, równie istotną rolę odgrywa zakładanie masek przeciwpyłowych. Pracodawca powinien kierować pracowników na regularne badania kontrolne.

pylica płuc jak objawia się pylica płuc jak leczyć pylicę płuc pylica objawy pylicy płuc

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach