45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rozmaryn, mniszek lekarski, kłącze imbiru - Przedstawiamy zioła, które złagodzą niestrawność!

Rozmaryn, mniszek lekarski, kłącze imbiru - Przedstawiamy zioła, które złagodzą niestrawność!Rozmaryn, mniszek lekarski, kłącze imbiru - Przedstawiamy zioła, które złagodzą niestrawność!

Skurcze żołądka, zgaga, bolesność brzucha, wzdęcia oraz wiatry, to najczęstsze symptomy niestrawności. Tego typu zaburzenia pracy układu trawiennego, zwykle powstają w wyniku spożycia ciężkostrawnych dań i popełniania innych błędów dietetycznych.

Z pomocą przyjdą zioła na trawienie, rozmaite leki i zmiana nawyków żywieniowych, która pozwoli na przyszłość zapobiec nawracaniu odczucia dyskomfortu. W dalszej części artykułu skupimy się na produktach naturalnych.

  • Jakie zioła są dobre na trawienie?

  • Jak wspomagać trawienie?

Zioła na trawienie

  • Rozmaryn lekarski spośród wszystkich zakątków świata, prym wiedzie w kuchni śródziemnomorskiej. Ziele to usprawnia trawienie, ponieważ wykazuje właściwości przeciwskurczowe, wiatropędne oraz żółciopędne. Rozmaryn jest zasobny w alfa-, betapinen, cyneol, kamfen, fitoncydy, garbniki i gorycze, które wchodzą w skład olejku lotnego, nadaje się do przyrządzania naparów, potraw na bazie ryb, ziemniaków czy makaronu.
  • Mniszek posiada bogactwo składników mineralnych, aminokwasów, flawonoidów i substancji goryczkowych. Ostrożnie i wyłącznie po zasięgnięciu opinii lekarza, mogą go stosować pacjenci z niedrożnością, bądź zapaleniem jelit lub dróg żółciowych. Właściwości odwadniające, żółciopędne i w nieznacznym stopniu przeczyszczające pozyskamy spożywając napar na bazie korzeni i ziela rośliny.
  • Lubiana przyprawa kuchni azjatyckiej, imbir nie tylko nadaje potrawom wyrazistego smaku, ale i stymuluje produkcję żółci, soku żołądkowego oraz śliny. Dzięki tym właściwościom jest tanim i naturalnym składnikiem, który tradycyjnie znajduje zastosowanie w łagodzeniu dolegliwości trawiennych. Zwalcza nudności, a ponadto uchodzi za ceniony antyutleniacz, który zapobiega procesowi przedwczesnego starzenia się organizmu, jak również niektórym nowotworom. Plasterki kłącza imbiru możemy wkroić do herbaty, natomiast w postaci startej użyć podczas przygotowania ciast lub dań mięsnych.
  • Susz mięty pieprzowej i olejki eteryczne są bogate w mentol, który nie tylko zwalcza ból czy skurcze ścian przewodu pokarmowego, ale zależnie od przeznaczenia chłodzi i dezynfekuje. Herbatka z mięty polecana jest również przez wzgląd na właściwości wiatropędne i stymulowanie wytwarzania żółci. Świeże listki mięty wzbogacą aromat mięs. Pacjenci zmagający się z kamieniami żółciowymi spożywanie tego zioła muszą poddać konsultacji lekarskiej.
  • Polecane zioła na trawienie to również kminek, włoska i ogrodowa odmiana kopru, który jest mu pokrewny. Rozgniecione owoce tych roślin należy zalać wrzątkiem, zaparzać przez 10 minut, spożyć po odcedzeniu. Działają rozkurczowo, stymulują soki żołądkowe.
trawienie niestrawność zgaga nudności wzdęcia problemy żołądkowe dolegliwości żołądkowe
Komentarze
Dodano: 05 Czerwiec 2016
Autor: Basia
Ocena:
Ja do naparu z mięty dodałabym szałwię i mniszek :)
Odpowiedź
Dodano: 15 Maj 2016
Autor: monika
Ocena:
potwierdzam, imbir na niestrawność to super sprawa, mi osobiście pomaga jak nic innego
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach