45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Rzuć palenie – jesteś w ciąży!

Rzuć palenie – jesteś w ciąży!Rzuć palenie – jesteś w ciąży!

Rzucenie papierosów to nadal dla wielu osób temat odległy a także niezwykle trudne do realizacji wyzwanie. Udowodniono, że palenie papierosów w ciąży, szczególnie po czwartym miesiącu ciąży jest niebezpieczeństwem dla dziecka. To właśnie papierosy są przyczyną około 120 tysięcy poronień rocznie i 5 i pół tysiąca zgonów dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia. To wielkie ryzyko wystąpienia komplikacji w okresie ciąży. Uważa się, że około 15% przedwczesnych narodzin dzieci wynika z palenia papierosów przez przyszłe mamy. Najczęściej występującym i najbardziej zagrażającym niebezpieczeństwem jest niska masa urodzeniowa. Jak więc temu przeciwdziałać? Jak przyszła mama skutecznie może rzucić palenie?

  • Czy palenie w ciąży jest szkodliwe?

  • Jak radzić sobie z paleniem w ciąży?

Paląca przyszła mama zamyka swoje dziecko w zadymionej macicy, skazując je na zadymienie. Serce malucha bije wówczas szybciej, dziecko krztusi się i z powodu małej ilości tlenu nie jest w stanie rosnąć i rozwijać się prawidłowo. Każda pora jest dobra na to by uwolnić się od nałogu. Badania wykazały, że przyszłe mamy, które rzuciły palenie we wczesnych miesiącach ciąży ograniczyły ryzyko niebezpieczeństw do minimum. Im wcześniej uda ci się to osiągnąć, tym lepiej. Niektóre przyszłe mamy nie mają z tym problemu na początku ciąży, ponieważ odczuwają wstręt do papierosów, przeszkadza im dym i zapach tytoniu. Tak działa system ostrzegawczy zmieniającego się organizmu. Jeśli nie masz tyle szczęścia, musisz pomóc sobie sama.

Przede wszystkim pomyśl jaki jest powód dla którego palisz. Czy jest to przyjemność, eliminowanie stresu czy zaspokajasz apetyt. Może palisz z przyzwyczajenia, a może robisz to mechanicznie bez większych przemyśleń na ten temat. Jeśli już określisz dlaczego, będzie ci o wiele łatwiej skutecznie rozprawić się z tym problemem. Nie musisz szukać specjalnego powodu dla rzucenia palenia, jesteś w ciąży i zapewnienie najlepszych z możliwych warunków rozwoju dla twojego malucha jest wystarczającym powodem. Teraz musisz znaleźć najbardziej optymalną dla ciebie metodę na rzucenie palenia. Określ czy chcesz to zrobić od razu czy stopniowo – wyznacz sobie cel z dokładną datą.

Jak wyeliminować apetyt na papierosa?

Zastanów się w jakich momentach najchętniej sięgasz po papierosa. Jeśli palisz by zająć czymś ręce, miej zawsze pod ręką ołówek, długopis, napisz maila, zajmij się swoją biżuterią, jeśli lubisz malować zrób to właśnie teraz. Poukładaj z mężem czy partnerem puzzle, zagraj w scrabble – każda metoda zastępcza jest dobra. Jeśli jesteś smakoszką papierosów postaraj się o gumę nikotynową, przegryzaj marchewkę lub jabłko, zjedz popcorn. Unikaj jedynie pustych kalorii, więc nie zamieniaj papierosa na słodycze. Jeśli papieros pozwala oderwać ci się od stresujących sytuacji, zastąp ten rytuał innym. Dobrym rozwiązaniem może okazać się spacer we dwoje, lub wyprowadzanie psa, zadzwoń do mamy lub przyjaciółki. Odżywiaj się zdrowo, spraw by twoje posiłki były bogate w dostateczna ilość witamin. Wypoczywaj i nie przemęczaj się. Unikniesz w ten sposób zniechęcenia i osłabienia wynikającego z niskiej ilości cukru we krwi.

Jeśli papierosy pozwalały ci się zrelaksować, zamiast zaciągać się dymem, posłuchaj ulubionej muzyki, pooglądaj film, pozwól mężowi aby zrobił ci relaksujący masaż. Palenie z przyzwyczajenia wyeliminujesz unikając miejsc i otoczenia, które ci to ułatwiało. Chodź tam gdzie jest zakaz palenia. Teraz to nic trudnego. Gdy nachodzi cię ochota na papierosa weź kilka głębokich wdechów i pomyśl dlaczego nie palisz. Ostatni wdech wstrzymaj i zapal zapałkę. Wypuszczając powietrze zgaś ją. Pomyśl, że to był papieros i wyrzuć ją do śmietnika.

Nawet jeśli zapalisz papierosa nie załamuj się. Podejdź do tego wyzwania jak do czegoś nieodwołanego. To najlepszy prezent jaki możesz zrobić swojemu dziecku.

rzucanie papierosów palenie palenie w ciąży

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach