45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Serce - nie tylko do kochania

serceserce

Serce człowieka to jeden z organów człowieka, który wykonuje bardzo ciężką pracę. Wyobraź sobie, że w trakcie godziny przepompowywuje 350 litrów krwi, a teraz spróbuj przelać wiaderkiem ogromną wannę wody. Przez całe życie serce bije ponad 3 500 000 000 razy, a w tym czasie nie robi sobie przerwy na kawę, nie śpi i zwykle nikt go nie naprawia. W takim wypadku dobrze jest wiedzieć co nieco na temat serca, które pracuje dla nast tak ciężko i wydajnie.

  • Jak dbać o serce?

  • Czym jest arytmia serca?

Serce jako najważniejszy element układu krążenia leży niemal pośrodku klatki piersiowej, pomiędzy dwoma płucami, delikatnie przesunięte w lewo, a jego wielkość przybliżona jest do wielkości pięści właściciela. Wszystkie dzieci rysują serduszka przypominające swoim kształtem liść, i rzeczywiście nasze serde nieco przypomina ten kształt, jest bowiem podobny do spłaszczonego stożka odwróconego dnem do góry. Warto również pamiętać, że specjalista zajmujący się zdrowiem serca to kardiolog. Swoją pracą zapewnia całemu organizmowi świeżą dostawę krwi, pełną tlenu, witamin, hormonów oraz wszystkich substancji niezbędnych dla prawidłowej i optymalnej pracy wszystkich naszych organów. Bez jego pracy nie moglibyśmy żyć. Warto więc wiedzieć, jakie zagrożenia mogące zakłócić jego działanie, czychają na nas na codzień. 

Pierwsze zagrożenie to zawał serca. W naczyniach krwionośnych powstają wszelkiego rodzaju zmiany, które w swoim charakterze prowadzą do poważnych schorzeń. Jedne z nich to zakrzepy, które mogą wędrując z krwią mogą zatamować cienkie naczynia krwionośne, przez co odcinają dopływ krwi do ważnych narządów, a często płuc, mózgu czy nawet serca. Powoduje to zawał, co dokładniej oznacza obumieranie ich komórek przez niedotlenienie i niedożywienie.

Kolejne poważne zagrożenie to choroba niedokrwienna serca. Polega na niewydolności wieńcowej, co jest spowodowane zwężeniem naczyń wieńcowych. Jest to efektem miażdżycy. Odkładające się złogi cholesterolowo wapienne w ścianach tętnic przyczyniają się do zmniejszenia ilości tlenu i składników odżywczych dostarczanych do serca.

Arytmia serca to jeszcze jedno zagrożenie dla naszego serca. Gdy pojawiają się dodatkowe, zbędne skurcze mięśnia sercowego, jego praca staje się nieregularna, zaczyna niespodziewanie przyspieszać albo niebezpiecznie zwalniać. Zdarza się czasem nawet u całkowicie zdrowych osób.

A teraz trochę teorii. Serce składa się z 4 komór: 2 leżące w górnej części przedsionki (leweyi prawy) oraz położone pod nimi dwie komory (lewa i prawa). Jeżeli serce nie posiada żadnych wad w budowie, prawa i lewa jego strona nie mają połączenia ponieważ są rozdzielone przegrodą. Cały mięsień sercowy otulony jest podwójną błoną - pierwsza otacza nasierdzie, a kolejna osierdzie. Pomiędzy tymi warstwami znajduje się płyn, który spelnia rolę smaru, dzięki któremu serce pozostaje we właściwym położeniu i przyczepione za pomocą specjalnych więzadeł do kręgosłupa, przepony i innych części klatki piersiowej trzyma się stabilnie.

Jego praca polega na nieprzerwanym, naprzemiennym kurczeniu się i rozkurczaniu przedsionków i komór. W czasie gdy jesteśmy rozluźnieni i wypoczęci - następuje to około 70 razy na minutę. Zaś kiedy jesteśmy podekscytowani, zdenerwowani czy zmęczeni wykonywaniem wysiłku fizycznego (również podczas seksu) przyspiesza nawet do 130 razy na minutę. Warto także wspomnieć, że serce działa w cyklu dwufazowym. Pierwsza, rozkurczowa faza tłoczy krew do przedsionków, ta już zużyta wpływa do prawego, a świeża prosto z płuc do lewego, a kiedy krew zostanie już zgromadzona w obu dochodzi do skurczu, który wysyła krew spowrotem do obiegu, co oznacza, że nastąpiła druga faza cyklu - skurczowa. Krew zużyta płynie do płuc, aby się dotlenić, a krew świeża, wzbogacona o tlen płynie do tętnic zasilających całe ciało. Co najciekawsze w czasie kiedy to czytasz Twoje serce dokonało tego cyklu przynajmniej kilkanaście razy.

Kolejna ciekawostka to fakt, ze krew podczas podróży przez cały układ krwionośny zmienia swój kolor, gdy trafia do płuc jest ciemnoczerwona, zać gdy z nich wypływa zmienia się w jasnoszkarłatną. Dzieje się to z powodu wysokiego natlenienia jej. W ten sposób praca serca mogłaby się nigdy nie kończyć. Przez naturę zostało ono przystosowane do stuletniego działania. Jednak jeżeli chcemy zadbać o jego zdrowie powinniśmy zapamiętać kilka ważnych zasad.

1. Trening oraz seks - udowodniono, ze seks tak samo jak porządny trening potrafi doskonale wesprzeć stan Twojego serca.

2. Jedz dużo orzechów - orzechy sa zdrowe nie tylko dla serca, warto więc wprowadzić je czym prędzej do swojej diety.

3. Badaj swój puls - ważna jest szybka reakcja i kontakt z lekarzem w przypadku długotrwałych odstępstw od normy.

4. Oddychaj zdrowym powietrzem - jak wiadomo ciężko wpłynąć na jakość powietrza nas otaczającego, ale możemy unikać tego niekorzystnego, na przykład rzuć czym prędzej palenie:)

5. Śpij na zdrowie - udowodniono, że cierpiący na bezsenność mają dużo większe ryzyko wystąpienia problemów z sercem.

krążenie serce cholesterol płuca krew tlen zdrowie praca człowiek
Komentarze
Dodano: 13 Listopad 2016
Autor: Samosia
Ocena:
Szkoda tylko, że osoby samotne mają trudniej z tym seksem.
Odpowiedź
Dodano: 24 Lipiec 2016
Autor: Irmina
Ocena:
W młodości człowiek nie myśli o swoim zdrowiu, w tym o sercu, a z wiekiem przestaje ono sprawnie działać i jest już za późno na profilaktykę. Smutna prawda.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach