45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 0 kategoriach

Sezon ogórkowy. Dowiedz się jak wartościowe jest to warzywo!

Sezon ogórkowy. Dowiedz się jak wartościowe jest to warzywo!Sezon ogórkowy. Dowiedz się jak wartościowe jest to warzywo!

Ogórek to jedna z najstarszych roślin warzywnych na świecie. Dziko nadal porasta zbocza Himalajów.  Ogórków używano już w starożytności w Egipcie, Grecji czy Rzymie. W Polsce ogórek jest znany od ponad 400 lat. Na świecie hodowanych jest około 100 gatunków tego smacznego, zielonego warzywa. Właściwości odżywcze ogórka są niewielkie ale te braki nadrabia wieloma innymi pożytecznymi dla naszego organizmu właściwościami, nie tylko smakowymi. Już niedługo zacznie się zielony sezon ogórkowy.

  • Jakie witaminy posiada ogórek?

  • Z czym jeść ogórki?

Ogórek to w ponad 90% woda, dlatego jest warzywem bardzo wskazanym w wszelakich dietach odchudzających. Jest to najważniejsza z zalet ogórka. Pozwala on pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, ma znikomą ilość kalorii więc zdecydowanie ułatwia ich spalanie. Działa moczopędnie i usuwa nadmiar toksyn z organizmu. Ogórki zawierają niewielkie ilości witamin, największy ich procent umiejscowiony jest w skórce. Znajdują się tam witaminy A i C, kwas foliowy oraz niewielka ilość witamin z grupy B oraz K. Ogórek jest natomiast cenny ze względu na zawarte w nim związki zasadowe, pozwalające skutecznie zapobiegać groźnemu zakwaszeniu organizmu. Ogórki polecane są w leczeniu różnorakich chorób związanych z drogami moczowymi, sercem, opuchlizną i reumatyzmem. To wszystko dzięki potasowi zawartemu w ogórku. Zalecany jest również w zaparciach i cukrzycy. W medycynie ludowej stosowany był w leczeniu gruźlicy.

Ogórek zawiera trujący enzym askorbinazę, która niszczy witaminę C. To właśnie z powodu tego enzymu nie powinno się łączyć ogórka z pomidorem, gdyż nawet niewielka jego ilość zniszczy cały cenny zapas witaminy C zawartej w pomidorze. Defekt ten można zneutralizować zakwaszając środowisko – czyli jeśli robimy sałatkę w której jest ogórek dodajmy do sosu niewielką ilość octu balsamicznego. Niekiedy zdarza się, że kupione przez nas ogórki są gorzkie i nie ma to wcale nic wspólnego z tym od której strony zaczynamy go obierać. Za gorzki smak odpowiada kukurbitacyna,  a jej poziom zwiększa się gdy ogórek uprawiany jest w suszy. Kukurbitacyna jest wywiera także pozytywny wpływ w profilaktyce nowotworowej.

Ogórek także dzięki swojemu zapachowi, dużej ilości wody i łagodzących właściwościach jest świetnym kosmetykiem stosowanym jako składnik maseczek, kremów czy jako nuta zapachowa w perfumach. Ze względu na ten sam odczyn ph co nasza skóra działa tonizująco, nawilżająco, łagodząco, zmiękczająco i odświeżająco. Łagodzi podrażnienia po opaleniźnie, koi opuchnięte powieki i rozjaśnia cienie pod oczami. Ogórek może być stosowany przez osoby ze skórą tłustą, suchą lub mieszaną. Plastry ogórka dobrze wpływają oczyszczająco i odkażająco na wypryski. Ogórek stosowany był już kilka tysięcy lat temu jako środek ściągający i likwidujący zmarszczki.

Świeży ogórek może być nie tylko składnikiem sałatek, kanapek czy innych przekąsek. Jest wspaniałym dodatkiem do wody. Podkręca jej smak, wzbogaca smak i może pozytywnie działać na nasz organizm. Woda ogórkowa jest doskonałą, alternatywą dla smakowych wód na letnie upały. Nie zawiera bowiem cukru ani, żadnym innych szkodliwych związków. Pozwala nam się odświeżyć od środka, nawodnić, wspomóc odchudzanie, oczyścić organizm a także dostarczyć dodatkowej porcji witamin i minerałów.

Zatem w zbliżającym się sezonie ogórkowym jedzmy ogórki ze skórką jak jabłka, pijmy łatwą w przygotowaniu i tanią wodę ogórkową oraz stosujmy ogórki jako panaceum dla naszej skóry. To niepozorne, zielone warzywo przyniesie nam same korzyści.

oczyszczanie dieta detoksykacja ogórek
Komentarze
Dodano: 21 Czerwiec 2016
Autor: Monika
Ocena:
Zgadzam się w pełni, ogórki to samo zdrowie, a do tego nie są drogie.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 0 kategoriach