Skóra z problemami alergicznymi potrzebuje odpowiedniej ochrony. Znacznie częściej należy aplikować specjalne kremy i kosmetyki, które poprawią zdrowie skóry oraz jej wygląd. Również w przypadku atopowego zapalenia skóry wymagane jest, aby dbać o skórę w sposób wzmożony. Szczególnie rodzice powinni zwracać uwagę na skórę swoich dzieci, ponieważ AZS w głównej mierze dotyczy właśnie dzieci i niemowląt.
Jak radzić sobie ze skórą alergiczną? 8 kosmetyków!
- Kremy nawilżające: Skóra alergiczna i atopowa wymaga znakomitego nawilżenia, dlatego wybieraj tylko te kosmetyki, które rzeczywiście mogą ją należycie nawodnić. Zawsze sprawdzaj skład kosmetyków i w przypadku skóry atopowej wybieraj te kosmetyki, które są hipoalergiczne.
- Maści lecznicze nawilżające: Można dostać je w aptece. Tworzone są specjalnie dla potrzeb skóry atopowej i alergicznej. Nie można przy tego rodzaju skórze dopuścić do jej przesuszenia, a maści apteczne będą tutaj działały najlepiej. Kremu nawilżającego używać można przez cały dzień, natomiast maścią nawilżającą smarujmy skórę po kąpieli, rano i wieczorem. U dzieci proces można powtarzać częściej w ciągu dnia.
- Hipoalergiczne mydło: Bezwzględny kosmetyk dla każdej osoby z problemami skórnymi. Pamiętajmy jednak, że skóra atopowa może reagować źle również na hipoalergiczne mydła, dlatego najpierw kosmetyk wypróbujmy na niewielkim obszarze. U dzieci lepiej myć je wodą bez dodatków mydła.
- Odżywczy krem do paznokci: Zadbane i krótko przycięte paznokcie pozwolą uniknąć zakażenia i zniszczenia skóry. Bardzo często dzieci, ale również dorośli, ze skórą atopową mają tendencję do jej drapania.
- Żel antybakteryjny do rąk: jak w przypadku powyższego punktu, żel antybakteryjny do rąk będzie pośrednio chronił skórę atopową i alergiczną przed zakażeniem oraz pogorszeniem jej stanu, kiedy chory zacznie się drapać lub pocierać skórę
- Nawilżane hipoalergiczne chusteczki: można je zastosować na skórę mokrą po kąpieli jednocześnie wmasowując w nie balsam odżywczy i nawilżający. W ten sposób skóra łatwiej się nawilży, a kąpiel nie przyniesie żadnych negatywnych efektów dla skóry.
- Olej kokosowy: ze sposobów domowych warto aplikować na skórę alergiczną olejek kokosowy. Przy skórze atopowej korzystając z jakichkolwiek domowych sposobów nawilżania należy najpierw zasięgnąć porady lekarza prowadzącego! Olejek kokosowy w przypadku skóry alergicznej można również dodawać do kąpieli. Tworzy on warstwę ochronną wokół naskórka oraz ma działanie antybakteryjne.
- Siemię lniane: z domowych sposobów warto na skórze alergicznej wypróbować również ugotowane siemię lniane. Ma ono działanie nawilżające oraz odżywcze dla skóry. Siemię lniane stosuje się w formie okładów na skórę alergiczną. Nawilżanie za pomocą siemienia lnianego można powtarzać około 5-10 minut dziennie
Co o tym sądzisz?