45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Skóra głowy swędzi tak, że nie możesz przestać się drapać? – Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Skóra głowy swędzi tak, że nie możesz przestać się drapać? – Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.Skóra głowy swędzi tak, że nie możesz przestać się drapać? – Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny.

Swędzący skalp, czyli skóra głowy to dość często występująca dolegliwość. Naszym naturalnym odruchem jest wtedy drapanie. To doraźnie pomaga. Warto byłoby wówczas spróbować znaleźć przyczynę, dlaczego tak się dzieje. Być może to nic poważnego, ot, zwykłe podrażnienie lub uczulenie na któryś ze składników jakiegoś kosmetyku. Czasem jednak jest to sygnał wysyłany przez organizm, że coś niedobrego zaczyna się dziać z naszym zdrowiem.

  • Co to jest łupież?

  • Co to jest łuszczyca?

Czynników wywołujących swędzenie skalpu może być wiele. Oto najczęstsze z nich:

  1. Łupież
    Swędząca i łuszcząca się skóra głowy wiąże się często z łupieżem. Jest to choroba skóry głowy, w której typowym objawem jest drobnopłatowe złuszczanie się zrogowaciałej warstwy naskórka, z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Tej przypadłości można się pozbyć, stosując specjalne preparaty przeciw łupieżowe, ale trzeba uważać, bo problem ma tendencję do częstych nawrotów.
  2. Łuszczyca
    Łuszczyca skóry głowy jest długotrwałą i przewlekłą chorobą zapalną. Polega na tym, że komórki skóry narastają zbyt szybko, co powoduje powstawanie grubych czerwonych plam na skórze. Są one pokryte małymi łuskami lub białymi płatkami. Objawem jest dotkliwy swąd, a schorzenie często idzie w parze ze wspomnianym wyżej łupieżem. Leczy się je zewnętrznie, a jeśli to nie daje efektów, sięga się po leki doustne.
  3. Grzybica
    Jej pierwszym jej objawem jest często widoczne zaczerwienienie i swędzenie skóry. Grzybica skóry głowy to najbardziej zaraźliwa z chorób skórnych. Może być wywołana przez kilka rodzajów grzyba. Od innych chorób skóry głowy odróżnia się tym, że atakuje również włosy. W celu pozbycia się dolegliwości niezbędna jest wizyta u dermatologa i zastosowanie odpowiedniej terapii przeciwgrzybiczej.
  4. Atopowe zapalenie skóry
    AZS to rodzaj alergii. Skóra jest sucha i łuszcząca się, morze być też obrzęknięta i popękana, a do tego bardzo swędzi. Warto jednak starać się powstrzymać od drapania, gdyż ułatwia ono bakteriom wniknięcie w pęknięcia skóry i rozwój stanu zapalnego. Chorobę leczy się miejscowo preparatami, typu kremy, czy maści oraz za pomocą leków przeciwalergicznych i sterydów.
  5. Łojotokowe zapalenie skóry
    ŁZS jest związane z nadprodukcją łoju i nadmiernym rozwojem grzybów. Ma postać zażółconych grudek pokrytych najpierw tłustymi łuskami, a potem strupkami. Może wywoływać świąd. Leczenie polega na stosowaniu specjalnych szamponów. Na co dzień należy unikać silnie działających mydeł i detergentów oraz starać się nie rozdrapywać zmian.
  6. Niedoczynność tarczycy
    Osoby nią dotknięte mogą między innymi cierpieć na przesuszenie, łuszczenie i swędzenie skóry głowy. Przy tym schorzeniu stosuje się terapię hormonalną, dostarczając tarczycy te hormony, których produkuje ona za mało.
  7. Wszawica
    Zarażenie się nią następuje przez bezpośredni kontakt z osobą lub przedmiotem osoby będącej nosicielem. Na włosach najpierw jest sama wesz, potem możemy zaobserwować również składane przez nią jaja, z których wykluwają się larwy, zwane gnidami. Charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd. Pojawia się on po ugryzieniu wszy, która żywi się ludzką krwią.
  8. Zapalenie mieszków włosowych
    W chorobie dochodzi do zakażenia mieszków przez bakterie gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego. Poza swędzeniem objawia się ona ropnymi krostkami, miejscowym zaczerwienieniem oraz bólem.
łupież atopowe zapalenie skóry swędząca skóra głowy świąd skóry głowy przyczyny swędzenia skóry głowy
Komentarze
Dodano: 27 Październik 2016
Autor: barbara
Ocena:
jakiś czas temu moja córka ciągle się drapała po głowie i okazało się, że w szkole złapała wszy, myślałam, że padnę,XXI wiek, a tu takie rzeczy, na szczęście szybko się z tym udało nam uporać
Odpowiedź
Dodano: 17 Październik 2016
Autor: kasia
Ocena:
miałam taki problem, zmieniłam szampon i jest ok, na szczęście przyczyna nie była poważniejsza
Odpowiedź
Dodano: 21 Maj 2016
Autor: Ula
Ocena:
u mnie problem zasygnalizował własnie niedoczynność tarczycy, teraz biorę leki i jest lepiej
Odpowiedź
Dodano: 13 Maj 2016
Autor: Milena
Ocena:
Nie zawsze, Tomku, jakbyś uważniej przeczytał artykuł, to wiedziałbyś, że są tego różne przyczyny, a higiena nie zawsze załatwi sprawę.
Odpowiedź
Dodano: 18 Kwiecień 2016
Autor: Tomek
Ocena:
Swędząca skóra głowy to sygnał że trzeba ją umyć ;)
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach