45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Słońce nie do końca takie szkodliwe jak nam się wydaje. Czego o nim nie wiemy ?

Słońce nie do końca takie szkodliwe jak nam się wydaje. Czego o nim nie wiemy ?Słońce nie do końca takie szkodliwe jak nam się wydaje. Czego o nim nie wiemy ?

Często masz wątpliwości czy słońce ma na ciebie dobry czy zły wpływ? W okresie letnim najczęściej słyszy się o tych negatywach aspektach słońca, że przyspiesza starzenie się skóry, niszczy ją, że może powodować raka. Owy negatywny PR ma tutaj jednak na celu przestrzec nas przed ewentualnymi skutkami nadmiernego opalania, braku uwagi i rozwagi z naszej strony. Tym razem skupmy się na pozytywnym działaniu słońca na zdrowie. Dlaczego warto z niego korzystać?

  • Jakie właściwości ma witamina D?

  • Jak się zdrowo opalać?

Witamina D darem od słońca

Lekarze nie ukrywają przed nami faktu, że słońce jest potrzebne do produkcji witaminy D - niezwykle ważnej dla naszego zdrowia. U dzieci wpływa na prawidłowy rozwój kości, u dorosłych wspomaga układ kostny i zapobiega osteoporozie. Witamina D jest potrzebna naszemu układowi odpornościowemu, jak również hamuje rozwój komórek nowotworowych w organizmie.
To nie są jedyne zalety witaminy D wytworzonej przez słońce. Szkoccy naukowcy udowodnili, że dzięki słońcu wytwarza się w naszym organizmie większa ilość tlenku azotu, który obniża ciśnienie tętnicze poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. Tak więc osoby z nadciśnieniem nie powinny unikać słońca jak mogło się to wydawać do tej pory, bo przecież wysokie ciśnienie wiąże się z ryzykiem wystąpienia udaru czy zawału serca. Badaczom udało się dowieść, że promienie słoneczne pomagają obniżyć ciśnienie krwi czyli obniżyć ryzyko wystąpienia wymienionych już chorób.

Słońce ma więcej zalet?

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu idą jeszcze o krok dalej. Twierdzą, że chowanie się przed słońcem jest wręcz szkodliwe dla zdrowia, tak samo jak nadmierne z niego korzystanie.
Wiemy, że długotrwałe opalanie szkodzi skórze, co może doprowadzić do rozwoju czerniaka czyli raka skóry. Okazuje się jednak, że zbyt rygorystyczne unikanie słońca jest również niekorzystne dla zdrowia, a zagrożenia z tym związane mogą mieć nawet groźniejsze konsekwencje niż te wynikające z nadmiernego opalania. Otóż brak dostarczenia organizmowi zdrowej dawki ciepłych, słonecznych promieni może przyczynić się do rozwoju niektórych chorób, które uaktywniają się z powodu ich braku. Według badaczy są to choroby związane przede wszystkim z kośćmi i stawami.

Pamiętaj o zdrowym opalaniu

Jak więc równoważyć te dwie kwestie dotyczące opalania? Przede wszystkim nie rezygnujmy z opalania i nie unikajmy słońca. Nasz klimat i tak nie zapewnia nam dostatecznej ilości słońca wiec kiedy się pojawia na błękitnym niebie, świeci najmocniej i najcieplej powinniśmy z niego korzystać. Kluczem jest rozsądne i bezpieczne opalanie. Długie i intensywne opalanie nie wchodzi w grę. Skrócić tę przyjemność powinny nawet osoby o ciemnej karnacji, których skóra przybiera brązową barwę, a którzy często nie zważają na ilość godzin spędzionych na słońcu. Takie podejście do opalania bywa złudne i może doprowadzić do poparzeń i chorób skóry.
Umiar w opalaniu to podstawa jak również nakrycie głowy i stosowanie odpowiedniego kremu z filtrem. Jednak tutaj należy zaznaczyć, że takie kremy blokują w naszej skórze produkcję witaminy D. Dlatego od czasu do czasu możemy wystawić ciało na pełne słońce nie używając żadnego blokera. Oczywiście słońce nie powinno wówczas świecić zbyt intensywmie. Zyska na tym także nasze serce.

 

słońce opalanie wakacje waty zalety kremy z filtrem
Komentarze
Dodano: 04 Wrzesień 2016
Autor: Madzia
Ocena:
Ja tam kocham słońce i uważam, że opalanie z rozsądkiem to nic złego.
Odpowiedź
Dodano: 17 Lipiec 2016
Autor: Dorota
Ocena:
Nie wiedziałam, że słońce sprzyja na kości i stawy.
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach