45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Sprawdź co wpływa negatywnie na Twoje stawy!

stawystawy

Nasze stawy pracują przy każdej czynności, którą wykonujemy, czy leżymy, czy siedzimy, ziewamy, pracujemy, siedzimy, kucamy, dosłownie cały czas. Nie zauważamy tego gdy są zdrowe, ponieważ ból pojawia się dopiero gdy zaczynają się z nimi problemy. Na schorzenia tego typu częściej chorują kobiety, co nie zwalnia mężczyzn  z dbania o stawy, żeby nigdy nie zawiodły.

Układ kostny człowieka złożony jest z bardzo wielu kości, które muszą być połączone stawami, żeby mogły się poruszać względem siebie. Stawy mają różne wielkości, od maleńkich znajdujących się w palcach u nóg, po duże znajdujące się w barku czy kolanie. Stawy znajdujące się na zakończeniach kości są pokryte doskonale gładką chrząstką, która pozwala na poruszanie się kości z minimalnym tarciem, dzięki czemu ochrania skutecznie staw przed uszkodzeniem.

  • Co wpływa negatywnie na stawy?

  • Jakie są objawy problemu ze stawami?

Ściernie chrząstki swoim charakterem może prowadzić do zwyrodnieniowej choroby stawów. Rozwój tej choroby uwarunkowany jest w pierwszej kolejności otyłością, podobnie działają na nasze stawy czynności je obciążające, takie jak nieprawidłowe podnoszenie ciężarów, niektóre sporty lub chociażby niepoprawne siedzenie, np. ze zgarbionymi plecami.

Z jakiego powodu to właśnie kobiety cierpią częściej od mężczyzn na choroby reumatyczne?

Na 7 000000 Polaków cierpiących na różne choroby reumatyczne aż 3/4 z nich to kobiety. Powodem niestety jest fakt, że Panie dużo częściej pozwalają sobie na nadwerężanie stawów, chociażby podczas każdej ciąży oraz po niej. Opieka nad dzieckiem wymaga bowiem ciągłego schylania i noszenia dziecka na rękach. Dodatkowo przy niewielkich dolegliwościach bólowych często je lekceważą przez co zwiększa się szansa na powstanie zwyrodnienia.

Główne objawy choroby to:

  • ból pojawiający się zazwyczaj w stawie w ruchu i ustępujący w spoczynku,
  • sztywność stawów (poranna i ustępująca w ciągu kilku minut po przebudzeniu),
  • ograniczenie możliwości rozprostowania czy zgięcia w pełni stawu,
  • skrzypienie stawów,

Jeżeli chcemy zapobiec rozwojowi wad stawów musimy ograniczyć czynniki je powodujące, między innymi:

  • Otyłość – nadwaga w pierwszej kolejności działa niekorzystnie na stawy
  • Słabe mięśnie wokół stawu – należy dbać o kondycje, ponieważ mięśnie służą ustabilizowaniu stawów.
  • Praca – przeciążenie stawów spowodowane jest przez częste i długotrwałe klęczenie lub uginanie kolan, podnoszeniem ciężkich przedmiotów czy długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej.
  • Sporty wyczynowe – przeciąża stawy i wiąże się z kontuzjami i urazami, które również się przyczyniają do ich przeciążania.
  • Zaburzenia budowy stawu – niektóre zaburzenia budowy stawu można korygować poprzez rehabilitację, leczenie operacyjne czy chociażby używanie odpowiednich sprzętów ortopedycznych takich jak wkładki do obuwia.

Na niektóre czynniki niestety nie mamy wpływu są to na przykład wiek czy też czynniki genetyczne. Na szczęście nie oznacza to jednak, że każdy z wiekiem choruje na stawy. Z wiekiem zwiększa się jedynie ryzyko wystąpienia tej choroby. Możemy jej na szczęście zapobiegać stosując się do zaleceń prowadzenia odpowiedniego trybu życia i dbałości o stawy.

 

reumatyzm regeneracja chrząstki chrząstka stawy sztywność stawów schorzenia reumatyczne
Komentarze
Dodano: 02 Styczeń 2016
Autor: basia
Ocena:
Dużo też zależy od genów. U mnie w rodzinie babcia i mama miały problemy z kolanami i ja też mam. Od czasu do czasu jak dokucza mi strzykanie to biorę z dwa miesiące collaflex i na dłuższy czas jest spokój
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach