Imbir, zupa miso czy kurkuma coraz częściej goszczą na naszych stołach a my coraz lepiej poznajemy ich właściwości. Okazuje się, że wiele produktów na co dzień wykorzystywanych w azjatyckiej kuchni to znakomite sposoby na walczenie z jesiennym przeziębieniem.
Niezwykle pomocne w walce z przeziębieniem mogą być azjatyckie przyprawy. Najbardziej rozgrzewająco z nich działają imbir i żeń-szeń. Ten pierwszy można bez przeszkód kupić w formie świeżej lub sproszkowanej a przy chorobie najbardziej poleca się ten świeży, bo zawiera antyoksydanty i największą dawkę substancji aktywnych. Warto dodawać go do rozgrzewających napojów, takich jak herbatka malinowa czy woda z miodem i cytryną.
Czy zielona herbata pomaga na przeziębienie?
Czy rosół pomaga na przeziębienie?
Przepisy prozdrowotne
Można jednak również przyrządzić silnie rozgrzewającą i leczniczą zupę, która pobudzi organizm do odnowy, rozgrzeje i dostarczy cennych pierwiastków. Wartościowe działanie ma też kurkuma, znana jako jeden z najpotężniejszych w naturze antyoksydantów czyli składników walczących z wirusami i grzybami w naszym organizmie. Wchodzi w skład mieszanki curry więc można ją bez przeszkód dodawać do codziennych potraw, ale można też zrobić z niej „złote mleko”, czyli pobudzający organizm do odnowy, odżywczy i uzdrawiający napój na bazie kurkumy i mleka. Szczególnie pomaga przy okazji infekcji wirusowych a gdy dodamy miodu, pomoże też na chore gardło.
Rosół na nowo
Często przy okazji choroby poleca się rosół z kury, jednak to danie wydaje się nie komponować z azjatyckimi składnikami. Nic bardziej mylnego! Jeśli do bulionu dorzucimy imbir, świeże glony i sos sojowy, otrzymamy japońską zupę miso, która oczyszcza krew, dodaje wigoru i odżywia. Jeśli natomiast do rosołu dodamy podsmażonej trawy cytrynowej, curry, czosnku i imbiru a następnie dolejemy limonki i mleka kokosowego, uzyskamy tajską zupę tom jam zawierającą wszystkie składniki, jakie przy przeziębieniu dodają energii i przyspieszają zdrowienie. Do takiej zupy można dodać makaron ryżowy lub pić ją czystą.
Zielona i rozgrzewająca
W czasie choroby możemy sięgnąć po jeszcze jeden produkt znany w azjatyckiej tradycji od tysięcy lat. Zielona herbata zawiera dużo polifenoli które chronią organizm od wewnątrz a do tego chrom, fosfor, witaminy i inne pierwiastki, które pomagają dojść do siebie. Ale uwaga – zielona herbata ma działanie wychładzające, dlatego w czasie choroby lepiej dodać do niej pokrojony imbir lub miód, by rozgrzać organizm.
Co o tym sądzisz?