45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Stomatologia dziecięca: lakierowanie zębów, czyli fluor przeciw próchnicy.

próchnica u dzieckapróchnica u dziecka

Istnieje wiele sposobów zapobiegania próchnicy już od najmłodszych lat. Ważne, abyśmy byli tego świadomi i potrafili uchronić własne dzieci przed przykrymi konsekwencjami popsutych zębów. Dziś medycyna daje dużo więcej możliwości odpowiedniej profilaktyki niż w czasach naszej młodości, dlatego warto o nich wiedzieć i z nich korzystać. Nasze starania poczynione w tym kierunku zaprocentują w przyszłości, a nasze potomstwo przez długie lata będzie się cieszyć zdrowym i pięknym uśmiechem.

  • Co to jest lakierowanie zębów?

  • Jak wygląda lakierowanie zębów?

Lakierowanie ≠ Lakowanie

Jedną z metod, jaką mamy do wyboru jest lakierowanie zębów dziecka przez dentystę. Ważne, aby zwrócić uwagę na nazwę, ponieważ obok lakierowania można też wykonać u dziecka lakowanie. Są to dwa różne zabiegi stomatologiczne o podobnej nazwie i tym samym celu: oba mają zapobiegać próchnicy, przez co często rodzice je mylą, bądź utożsamiają, sądząc, że to jedno i to samo.

Czym jest lakierowanie?

Lakierowanie zębów polega na pokrywaniu zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor. Niezwykle cienka warstwa nakładanego preparatu zasycha na zębach, chroniąc je przed szkodliwym działaniem bakterii w jamie ustnej oraz wzmacniając szkliwo. Zabieg wykonywany jest zarówno u dzieci na zębach mlecznych oraz stałych, jak i u dorosłych. W pierwszym przypadku zęby można lakierować nie częściej niż co 3 miesiące, osoby pełnoletnie mogą zaś to robić co pół roku.

Jak przebiega lakierowanie?

Przed właściwym lakierowaniem, dla zapewnienia optymalnej efektywności, dentysta powinien dokładnie oczyścić zęby i usunąć kamień nazębny. Następnie za pomocą specjalnej szpatułki bądź pędzelka preparat z fluorem jest nanoszony na powierzchnię wszystkich zębów. Przez dwie godziny po zabiegu nie wolno nic jeść, a wieczorem w dniu lakierowania zamiast szczotkować zęby, trzeba je jedynie gruntownie przepłukać.
Dla dzieci używa się innego lakieru fluorowego niż dla dorosłych. Jest on w 100%-ach bezpieczny, więc nie musimy obawiać się, że dziecko przypadkowo go połknie. Nawet jeśli, nic złego się wtedy nie stanie. Lakier dla małych pacjentów, w przeciwieństwie do bezbarwnego lakieru dla dorosłych, jest w kolorze żółtym, dzięki czemu łatwiej zaaplikować go w odpowiedniej ilości.

Po co lakierować, skoro fluor jest w każdej paście czy płynie do płukania?

Wielu przeciwników lakierowania zębów poddaje je w wątpliwość, używając właśnie tego argumentu. Fakty są jednak takie, że podczas domowych zabiegów higienicznych jamy ustnej, dawka fluoru, jaką otrzymują zęby jest nieporównywalnie mniejsza. W warunkach domowych stężenie fluoru jest niższe, czas jego ekspozycji krótszy, a zęby nie są tak dokładnie oczyszczone, jak w gabinecie stomatologicznym. Na rynku dostępne są także specjalne płyny do samodzielnej fluoryzacji. Trzeba podchodzić do nich jednak ostrożnie, ponieważ zbyt duża dawka fluoru może zaszkodzić szkliwu zębów, matowiejąc je, czyniąc kruchym, a nawet prowadząc do jego rozpadu.

zdrowe zęby zęby próchnica ubytki zęby dziecka lakierowanie
Komentarze
Dodano: 13 Wrzesień 2016
Autor: dorota
Ocena:
A w jakim wieku można lakierować zęby?
Odpowiedź
Dodano: 20 Lipiec 2016
Autor: Patrycja
Ocena:
Kiedyś ludzie nie mieli tylu możliwości. Dziś sama się w tym gubię, dlatego z chęcią zaglądam do artykułów jak ten.
Odpowiedź
Dodano: 07 Maj 2016
Autor: edyta
Ocena:
polakierowałam synowi zęby, doradziła mi to koleżanka z pracy, nie żałuję, mam nadzieję, że to ochroni go przed próchnicą
Odpowiedź

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach