45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Szczególnie cenne są jej owoce i kora. Poznaj tą cudowną i zapomnianą roślinę!

Szczególnie cenne są jej owoce i kora. Poznaj tą cudowną i zapomnianą roślinę!Szczególnie cenne są jej owoce i kora. Poznaj tą cudowną i zapomnianą roślinę!

Kalina koralowa to pospolity krzew osiągający nawet do 3 metrów wysokości o białych kwiatach i czerwonych owocach, tworzących kiście podobne do tych, jakie ma jarzębina. Spotyka się ją na żyznych, wilgotnych glebach, w lasach liściastych i olchowych, często nad brzegami strumieni i rzek oraz w zaroślach. Od lat naturalna medycyna ludowa wykorzystuje kalinę w celu łagodzenia rozmaitych dolegliwości zdrowotnych.

  • Co to jest kalina koralowa?

  • Jakie właściwości ma kalina koralowa?

Owoce zdrowe, ale nie surowe!

Roślina kwitnie w maju i w czerwcu, a owocuje w sierpniu i we wrześniu. Szczególnie cenne leczniczo są jej owoce i kora. Korę pozyskuje się zazwyczaj wczesną wiosną z młodych pędów, które w odróżnieniu od tych starszych – brunatnych, są koloru zielonego. Stosuje się ją do robienia odwarów i ekstraktów. W jej składzie są flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym oraz pochodne kumaryny, garbniki, kwasy organiczne, czy witaminy C i K. Owoce są kuliste, jaskrawoczerwone, w środku mają jedną płaską pestkę. W smaku są trochę goryczkowate. W stanie surowym są trujące! Swoje toksyczne właściwości tracą dopiero po przemrożeniu lub pod wpływem wysokiej temperatury. Można więc z powodzeniem robić z nich przetwory, gdyż zawierają dużo cukrów, błonnik w postaci pektyn, garbniki, witaminy C i P oraz karoten.

Na co może pomóc kalina?

Tradycyjnie roślina jest wykorzystywana w leczeniu tak zwanych dolegliwości kobiecych. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Przedstawiamy zatem szeroki wachlarz zastosowań prozdrowotnych.

  1. Na bolesne i obfite miesiączkowanie
    Tu znaczenie ma kora i zawarta w niej kumaryna, która posiada właściwości rozkurczające. Dzięki temu łagodzi bóle menstruacyjne, obkurczając mięśnie macicy i działając na nie rozluźniająco. Poza tym związki zawarte w korze wykazują działanie zmniejszające obfitość krwawienia.
  2. Dla kobiet w ciąży
    Ekstrakt pozyskany z kory kaliny działa przeciwporonnie, pomagając w utrzymaniu ciąży, a także zapobiega przedwczesnemu porodowi, gdy istnieje ryzyko niedonoszenia ciąży. Ponadto odwar z kory hamuje wymioty i nudności, oraz eliminuje bolesne skurcze mięśni nóg. Kobiety w ciąży zamierzające stosować kalinę powinny to jednak uzgodnić ze swoim lekarzem prowadzącym.
  3. Pomocniczo w dolegliwościach pokarmowych
    Napar z kwiatów kaliny wspomaga trawienie. Zawarte w nich kwasy organiczne pobudzają wydzielanie śliny oraz proces produkcji soków trawiennych. Do tego właściwości antybakteryjne sprzyjają leczeniu biegunki. Można też wspomagać się kaliną w przypadku dotkliwych skurczy jelit, kolki oraz używać jej pomocniczo w bólach wynikających z choroby wrzodowej.
  4. Na przeziębienie i grypę
    Obecne w owocach witaminy A,C i P skutkują tym, że sok z nich można śmiało używać w stanach osłabionej odporności organizmu. To naturalny środek wzmacniający, który przyśpieszy pokonanie infekcji oraz złagodzi jej przykre objawy. Szczególnie poleca się kalinę na uporczywy kaszel.
  5. Na uspokojenie
    Herbata z suszonych owoców kaliny działa uspokajająco, redukując stres i napięcie. Można ją z powodzeniem pić na wyciszenie a także w przypadku problemów z zasypianiem.

 

kalina koralowa kalina właściwości kaliny kalina dla zdrowia kalina na dolegliwości kobiece

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach