45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach
37 010 produktów w 209 kategoriach

Tajemnica dziewięciu miesięcy!

Tajemnica dziewięciu miesięcy!Tajemnica dziewięciu miesięcy!

W niektórych krajach m.in. w Korei wiek dziecka liczony jest nie od dnia narodzin ale od dnia poczęcia. Już w dniu przyjścia na świat dodaje się maluszkowi prawie rok. Jakie przemiany towarzyszą tym 9 miesiącom spędzonym w bezpiecznym brzuszku mamy. W jakim tempie rozwija się nowe życie, jak dochodzi do powstawania narządów i jak nabieramy ludzkich kształtów.

  • Jak przebiega ciąża?

  • Który miesiąc ciąży jest najważniejszy?

  • Dzień pierwszy – to dzień kiedy komórka jajowa i plemnik łączą się ze sobą tworząc powstanie nowego życia. Od tego momentu w organizmie maleńkim jak główka od szpilki zaczynają zachodzić niesamowite przemiany i podziały prowadzące do stworzenia doskonałego maluszka. Już na tym etapie ustalony jest kolor oczu,  włosów, karnacja skóry, charakter i przede wszystkim płeć.
  • Miesiąc pierwszy – z zapłodnionej komórki powstało już około stu nowych. Nowe życie zagnieździło się w macicy. Od tej chwili każda komórka ma odpowiedzialna funkcję i wąską specjalizację. Jedne tworzą mózg inne narządy wewnętrzne, kości, mięśnie, stawy, skórę, układ nerwowy. Każda komórka jest inna i bardzo szybko się rozwija.
  • Pierwszy miesiąc – przyszła mam jeszcze może nawet nie wie, że nią zostanie. Po 30 dniach zarodek jest wielkości fasolki, już 25 dnia zaczyna bić serce w rytmie regularnych 60 uderzeń na minutę. Zarodek waży 10 tysięcy razy więcej niż w chwili poczęcia, lecz nadal jest bardzo maleńki. Chroni go błona płodowa, która rośnie wraz z nim.
  • Drugi miesiąc – maleństwo ma już 3 cm, ma jeszcze nie w pełni ukształtowana twarz: usta, nos, usta. Ma już język i zaczątki ząbków. Ciało pokryte cieniutka skórą zaokrągla się i pokryte jest włoskami. Serce bije mocno, swoje funkcje podejmuje wątroba. Zakończył się proces tworzenia narządów. Jest on wtedy bardzo podatny na wpływy z zewnątrz, niebezpieczne są choroby wirusowe na jakie może zapaść matka. 31 dnia kształtują się dłonie i ramiona, 33 dnia powstaje szczęka, 46 – 48 zaczynają tworzyć się chrząstki szkieletu.
  • Trzeci miesiąc – to szczególny miesiąc aktywności mięśniowej. Towarzyszą temu czynności układu nerwowego. W tym okresie już nie tylko genetyka ale i świat zewnętrzny wpływa na rozwój dziecka. To miesiąc tworzenia się organów płciowych. Pojawiają się komórki rozrodcze.
  • Czwarty miesiąc – następuje wzmożony wzrost zarodka, ma już połowę rozmiaru jaki osiągnie po przyjściu na świat. Maleństwo odżywia się za pomocą łożyska, którym matka dostarcza mu składników odżywczych. Pępowina jest połączeniem między dzieckiem a łożyskiem. Krew pompowana przez pępowiną przemieszcza się z prędkością 6 km na godzinę. Składniki z nią dostarczane są maluchowi w ciągu 1 -2 godzin. To co je czy pije mama ma wielkie znaczenie dla jej maluszka.
  • Piąty i szósty miesiąc – maluszek ma już brwi i rzęsy. Kręgosłup zaczyna twardnieć, powstają paznokcie. Serce bije tak mocno, że można je usłyszeć przykładając ucho do brzucha mamy. Wyczuwalne są ruchy dziecka, mama wie kiedy maluch ma czkawkę. Dziecko ma już czas aktywności i snu. Budzą go odgłosy z zewnątrz.
  • Siódmy i ósmy miesiąc – dziecku zaczyna powoli robić się ciasno. Pod koniec ósmego miesiąca ułoży się główką do dołu. Systematycznie ćwiczy ssanie. Pod koniec siódmego miesiąca prawie jest gotowe do samodzielnego przeżycia. Jest to okres kiedy dziecka otrzymuje od matki przeciwciała chroniące prze ciężkimi chorobami.
  • Dziewiąty miesiąc – dziecko waży prawie 3 kg jest okrąglutkie i tłuściutkie, gotowe do wyjścia. Główka jest jeszcze miękka, kości ją tworzące nie są spojone, ma to ułatwić przejście przez drogi rodne. Pierwszy oddech jest wielkim wydarzeniem i wymaga siły. Płuca napełnią się powietrzem. Po narodzinach maleństwu nie trzeba wiele czasu aby zaadaptować się do nowej rzeczywistości.

Teraz zaczyna się już nowy etap jego życia.

ciąża rozwój zarodka rozwój dziecka w łonie

Co o tym sądzisz?

Wybierz ocenę
Oceń:

Wprowadź poprawnie treść opinii [min. 60 znaków]

Wprowadź poprawnie swoje imięTwoje imię:

ZnamLek.pl to baza rzetelnych opinii o lekach 45 795 opinii o lekach, suplementach i kosmetykach 37 010 produktów w 209 kategoriach