Dziewczynka czy chłopiec. Będzie miała kręcone czy proste włoski, niebieskie oczy dziadka , czy zielone babci? Umuzykalnienie taty, plastyczne talenty mamy czy czy całkowicie odwrotnie. Pytania jakie stawiamy sobie w czasie ciąży są różnorakie i urastają do nieskończoności. Odpowiedzi niejednokrotnie są niemożliwe pożywkę do rozmów i d, dając pożywkę do rozmów i debat prowadzonych w niejednym domu prze następne dziewięć miesięcy. Rozmawiamy, prowadzimy ostre dyskusje, zakładamy się jednak w jednej kwestii zawsze jesteśmy poważni: czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku?
Co to jest diagnostyka prenatalna?
Czy diagnostyka prenatalna jest skuteczna?
Kiedyś można było rozwiązać ten problem tylko po porodzie i wykazaniu się dziewięciomiesięczną cierpliwością. Dzisiaj można do pewnego stopnia wszystko mieć pod kontrolą i odpowiedzieć na zamartwiające nas pytania i problemy już począwszy od szóstego tygodnia ciąży, dzięki diagnostyce prenatalnej. Nie są to badania dla każdego, większość rodziców prowadzi grę w ruletkę w oczekiwaniu na szczęśliwe rozwiązanie z przekonaniem, że ich dzieci są w porządku. Ale dla rodziców którym strach i nerwy nie dają spać po nocach korzyści wynikające z badań prenatalnych są o wiele większe niż wynikające z nich zagrożenia.
Istnieje wiele sytuacji w, których diagnostyka prenatalna jest wręcz wskazana. To wiek matki powyżej 35 roku życia, przynależność do obciążonej chorobami genetycznymi rodziny, występujące w rodzinie infekcje takie jak różyczka, toksoplazmoza powodujące uszkodzenia płodu. To sytuacje gdy przyszłe mamy podlegały już po zajściu w ciążę działaniu szkodliwym substancjom, miały nieudane ciąże lub urodziły chore dzieci.
W ponad 90% diagnostyka prenatalna nie wykazuje niepokojących zmian i nieprawidłowości. Dla pozostałych 10% rodziców jest to szok i wielkie cierpienie. Pozwala to jednak podjąć ważne decyzje dotyczące przyszłości i ewentualnej drogi do poprawiającej sytuację naszej pociechy.
Jakie mają możliwości przyszli rodzice w tak trudnej sytuacji podbramkowej: ?
Dalsze kontynuowanie ciąży, jakie wybiera większość par gdyż uważa, że dziecko i rodzina jest w stanie żyć z ujawniona choroba lub gdy inne wyjście nie wydaje się możliwe. Można wówczas podjąć szereg decyzji co do dalszego postępowania, wybrać drogę leczenia lub rehabilitacji. To czas na emocjonalne rozpracowanie problemu. Bardzo trudną decyzja w przypadku ujawnienia wad genetycznych wydaje się możliwa w niektórych dozwolonych przez prawo przypadkach aborcja.
Istnieje także możliwość prenatalnego leczenia możliwe w coraz większej ilości przypadków i dające bardzo dobre rezultaty czy rokowania na przyszłość. Może to dotyczyć transfuzji krwi, zabiegów chirurgicznych, podawania enzymów czy leków przyspieszających np. rozwój płuc. Coraz częściej staje się to codziennością. Nic nie jest doskonałe, nawet dzisiejszy stan zaawansowania badań prenatalnych i stawianych przez lekarzy diagnoz. Należy wszelki zmiany i nieprawidłowości konsultować ze specjalistami
Co o tym sądzisz?