Przez wzgląd na swą budowę i położenie cewka moczowa jest w dużo wyższym stopniu podatna na działanie czynników chorobotwórczych od męskiej. Candida albicans, C. glabrata oraz C. tropicalis przodują wśród szczepów najczęściej wywołujących infekcje grzybicze u pań. Właściwy dobór leczenia jest istotny, gdyż niektóre z zakażeń mają skłonność do nawrotów.
Co to jest grzybica pochwy?
Jak leczyć grzybicę pochwy?
Grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji okolic intymnych u kobiet. Bywa określana mianem drożdżycy, kandydozy oraz grzybiczego zapalenia pochwy. Na jej rozwój może wpłynąć nie tylko brak higienicznego trybu życia, ale i – co jest już mniej oczywiste – przesadna dbałość o higienę.
Przyczyny rozwoju choroby
Czynniki wewnętrzne wywołujące kandydozę pochwy: stres, niedożywienie, otyłość, cukrzyca, ciąża, alergie oraz pozostałe infekcje, przez które właśnie przechodzimy. Natomiast po stronie czynników zewnętrznych wyróżniamy: ryzykowne zachowania seksualne, wczesną inicjację, grzybica narządów płciowych u partnera, brak lub namiar higieny intymnej, bieliznę z tworzyw sztucznych, korzystanie z hoteli, obiektów sportowych, gdzie mamy do czynienia z masowymi kontaktami ludzkimi, użytkowanie sauny, basenów, jak również spożywanie nadmiernej ilości węglowodanów w diecie. Nierzadko grzybica rozwija się pod wpływem stosowania steroidów, antybiotyków, hormonalnej terapii zastępczej czy antykoncepcji doustnej, bądź występuje w konsekwencji przeprowadzonych inwazyjnych zabiegów medycznych, albo leczenia immunosupresyjnego. Na grzybicę pochwy w szczególności narażone są panie o osłabionym systemie odpornościowym, czyli zmagające się np. z AIDS lub nowotworami. Ryzyko wzrasta również przy siedzącym trybie życia i dzieleniu ręczników z innymi osobami.
Symptomy drożdżycy
W przeciwieństwie do bakteryjnego zakażenia pochwy czy rzęsistkowicy pH pochwy utrzymuje się na jej naturalnym poziomie, w przedziale 3,8-4,5. Typowe dla grzybicy pochwy i sromu są serowate upławy, dokuczliwy świąd oraz podrażnienie śluzówki. Woń jest niezmieniona, aczkolwiek bywa określana lekko drożdżową lub mleczną. Srom ulega zaczerwienieniu i obrzękowi. Ponadto możliwa jest bolesność, która pojawia się po zakończeniu współżycia, albo już w trakcie, a także dysuria (bolesne oddawanie moczu).
Diagnoza i leczenie
Ostatecznie zapalenie grzybicze pochwy diagnozuje się na podstawie wykazania grzybni, drożdżaków czy niby strzępków ujawnionych w mikroskopowym badaniu rozmazu wydzieliny pochwowej. Lekarz zwykle zaleca dopochwowe stosowanie leków należących do azoli, bądź nystatynę. Mają one formę kremów, żeli, globulek i tabletek. Jedynie w razie zakażeń nawracających lub wyjątkowo silnych przepisywane są przeciwgrzybicze leki doustne. Konieczne może okazać się uzupełnienie probiotycznych bakterii Lactobacillus, bądź leczenie obu partnerów równocześnie. Kuracja trwa na ogół od 3 dni do 2 tygodni.
Co o tym sÄ…dzisz?