Trądzik młodzieńczy to prawdziwe utrapienie i bolączka wielu młodych osób. Choroba zazwyczaj rozwija się w okresie dojrzewania, ale czasami również później we wczesnej dorosłości. Trądzik wymaga leczenia jedynie u 30 proc. nastolatków, u innych zmiany są niewielkie, kosmetyczne. A w przypadku niektórych osób trądzik młodzieńczy zanika po okresie dojrzewania, kiedy wchodzi się w okres wczesnej dorosłości.
Co to jest trądzik?
Jak leczyć trądzik?
Dlaczego powstaje trądzik młodzieńczy?
Gruczoły łojowe skóry funkcjonują nieprawidłowo, co może mieć również przyczyny genetyczne, jak i hormonalne. Przez to skóra zmienia się, a w niektórych jej miejscach powstają czerwone krosty, niektóre z nich mogą być wysiękowe. Na skórze widoczne są również zaskórniki i popularne pryszcze. Nadmierne rogowacenie naskórka uniemożliwia skórze należytą odnowę i samonaprawę. Naskórek taki zatyka pory i wyjścia gruczołów łojowych, przez co łój zostaje zatrzymany w skórze – w ten sposób powstaje pryszcz, który można popularnie „wydusić”.
Proces zapalny tak zmienionej skóry zostaje za to zapoczątkowany przez niektóre bakterie. W przypadku trądziku młodzieńczego zazwyczaj występują tutaj bakterie z rodzaju Propionibacterium acnes.
Gdzie może pojawić się trądzik?
- Zazwyczaj pojawia się na twarzy, szczególnie na brodzie, na czole i na skórze nosa
- Trądzik rozwija się z powodzeniem również na plecach, na karku i na szyi
- Niektóre osoby posiadają zmiany trądzikowe również w innych miejscach na ciele
Typowe objawy trądziku młodzieńczego
- Zapalenie skóry
- Bolesne grudki i krosty
- Wysięk z grudek i torbieli ropnych
- Cysty i guzy występujące na zmienionej skórze
- Występowanie zaskórników
Wizyta u dermatologa
W przypadku większości nastolatków pomocna okaże się już pierwsza wizyta u dermatologa. Przepisze on specjalne preparaty i leki chroniące oraz leczące skórę. W większości przypadków trądzik ma lekki przebieg, ale zmiany kosmetyczne widoczne na skórze mogą być problemem szczególnie dla młodych dziewcząt. W tym przypadku ważne jest również stosowanie specjalnych kosmetyków dostępnych w drogeriach i aptekach przygotowanych specjalnie z myślą o skórze z problemami. W profilaktyce trądziku młodzieńczego warto używać specjalnych suplementów diety. Witaminy i minerały mogą okazać się szczególnie pomocne w walce z chorobą, zwłaszcza kompleksy witamin A+E. Warto również zmienić swoją dietę: spożywać mniej mleka, ostrych przypraw i potraw, oraz więcej polskich owoców i warzyw.
W cięższych przypadkach lekarz przepisze antybiotyki, które stosowane regularnie i zgodnie z instrukcjami powinny przynieść ukojenie i dobrze zaleczyć powstały trądzik.
Co o tym sądzisz?